Autokarami i samolotami przybywają do Rzymu pierwsze grupy wiernych i biskupów, którzy wezmą w udział w rozpoczynającej się w czwartek czterodniowej narodowej pielgrzymce Polaków. W sobotę jej uczestnicy spotkają się z papieżem Franciszkiem.
Oczekuje się przybycia około 7 tysięcy pielgrzymów ze wszystkich diecezji, 50 biskupów i 260 kapłanów.
Według informacji przekazanych PAP przez ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej, do Rzymu nie przyjedzie premier Beata Szydło, która miała wziąć udział w pielgrzymce. Będzie szef MSZ Witold Waszczykowski.
Zapowiedziano też obecność marszałków Sejmu Marka Kuchcińskiego i Senatu Stanisława Karczewskiego.
Pielgrzymka zorganizowana z inicjatywy Konferencji Episkopatu jest dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w lipcu, za 1050 lat chrześcijaństwa w naszym kraju i za trwający Rok Miłosierdzia.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział PAP w środę: "Papież Franciszek odwiedził nas, teraz my przyjeżdżamy do papieża z rewizytą".
Pielgrzymka zorganizowana z inicjatywy Konferencji Episkopatu jest dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży w lipcu, za 1050 lat chrześcijaństwa w naszym kraju i za trwający Rok Miłosierdzia.
"Pielgrzymi przybywają do Rzymu ze wszystkich diecezji polskich. Są rodziny z dziećmi, młodzież, osoby w sile wieku i starsze. To pokazuje, że jest to wspólne dziękczynienie" - dodał rzecznik KEP.
Zauważył, że spotkanie z Franciszkiem odbędzie się na audiencji 22 października, a więc w dniu liturgicznego wspomnienia świętego Jana Pawła II. To rocznica inauguracji pontyfikatu papieża Polaka w 1978 r.
Ksiądz Rytel-Andrianik przypomniał, że ostatnio Polacy przybyli w narodowej pielgrzymce do Watykanu w 2003 roku, aby podziękować za 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II.
Rzecznik zwrócił uwagę na to, że obecna pielgrzymka ma też "nowy wymiar w przestrzeni medialnej". Jak podkreślił, relacje z niej będą na Twitterze oznaczane hasztagiem #PielgrzymkaNarodowa. Dzięki temu - dodał - będzie można na bieżąco śledzić przebieg wydarzeń w Rzymie.
Narodową pielgrzymkę rozpocznie w czwartek msza w papieskiej bazylice Matki Bożej Większej, której przewodniczyć będzie metropolita łódzki Marek Jędraszewski.
W piątek wierni zgromadzą się na mszy w bazylice świętego Jana na Lateranie, którą odprawi prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.
W sobotę rano uczestnicy pielgrzymki wezmą udział w specjalnej, dodatkowej audiencji generalnej papieża Franciszka z okazji Roku Świętego.
Po południu mszę w bazylice świętego Pawła za Murami odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.
W niedzielę w południe wierni wezmą udział w spotkaniu z papieżem na modlitwie Anioł Pański. Po południu zaś zgromadzą się w bazylice świętego Piotra na mszy, której przewodniczyć będzie kardynał Zenon Grocholewski. Zakończy ona narodową pielgrzymkę.
Wielu pielgrzymów nocuje w miasteczkach wokół Rzymu i stamtąd dojeżdżać będą na kolejne uroczystości.
Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie poinformował, że w celu zapewnienia pomocy konsularnej pielgrzymom w nagłych sprawach wymagających interwencji konsula, takich jak utrata dokumentów, hospitalizacja, zaginięcia, czynny będzie całodobowy telefoniczny numer alarmowy: 00393355995212. Działać on będzie do poniedziałku, 24 października.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mc/