Dialog międzyreligijny, wzajemna tolerancja, wyzwania dla przyszłych pokoleń - to niektóre tematy planowanego w Polsce spotkania przedstawicieli wszystkich religii, które działają w Izraelu. Delegacja ma odwiedzić Warszawę, Kraków oraz były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau.
Jak poinformował w środę PAP rzecznik ambasady Izraela w Warszawie, Michał Sobelman, w trawającym od 30 października do 2 listopada spotkaniu udział wezmą m.in. grecko-prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil II, administrator apostolski Patriarchatu Łacińskiego abp Pierbattista Pizzaballa, ormiański patriarcha Jerozolimy Nourhan Manougian, anglikański biskup Jerozolimy Suheill Dawani, naczelny rabin aszkenazyjski David Baruch Lau, prezes Międzynarodowego Komitetu ds. Międzyreligijnych David Rosen, druzyjski szejk Mowafaq Tarif oraz dwaj druzyjscy immamowie z Galilei.
W trakcie pobytu delegacji zaplanowano m.in.: otwartą debatę międzyreligijną na temat wzajemnej tolerancji w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, spotkanie z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce, wizyta na cmentarzu żydowskim w Warszawskim oraz Synagodze Nożyków.
Według Sobelmana, delegacja ma się też spotkać z "polskimi hierarchami katolickimi", szczegóły nie są jednak jeszcze znane. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik powiedział PAP, że na zakończenie wizyty opublikowany zostanie komunikat w tej sprawie.
"Może to być interesujące spotkanie, bo mamy przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich, naczelnego rabina Laua, którego ojciec sam jest ocalałym z obozu koncentracyjnego czy przedstawicieli religii nie do końca znanych na świecie, jak druzowie" - powiedział PAP Sobelman.
Jak dodał spotkanie ma służyć m.in. debacie "na temat tolerancji, tego jak można żyć razem, jak mogą współistnieć różne religie w jednym kraju". (PAP)
js/ bos/