Radosna muzyka i śpiew, a także świadectwa uczestników ŚDM 2016 towarzyszyły w piątek w Krakowie inauguracji cyklu "Are You ready? YES!". W ramach projektu Kościół będzie organizował spotkania mające utrwalić dziedzictwo lipcowej wizyty papieża w Polsce.
"Cieszę się, że te Światowe Dni Młodzieży trwają, bo to, że tu dzisiaj jesteście, to dalszy ciąg radości i przeżywania ŚDM. Dziękuję wam za atmosferę dnia dzisiejszego. Dziękuję za entuzjazm i odwagę, by zorganizować ŚDM" – powiedział do nich metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Jak dodał, zdarzały się głosy sprzeciwu wobec organizacji ŚDM w Polsce, ale dziś "wszyscy są szczęśliwi, bo te Dni wniosły bardzo dużo". "Otrzymuję wiadomości z całego świata. We Francji np. mówią, że Polska jest piękna, że można się tu modlić na ulicach, placach, a we Francji jest to niemożliwe. Francuzi mówią, że u nas jest wolność, że Polska jest piękna i głęboko religijna" – zaznaczył kardynał.
Wspominał też, że papieża uderzyła gościnność Polaków, którzy żegnali go nawet w ostatni, ulewny dzień. "Na lotnisku powiedział: +Jeszcze tu wrócę+. Byłem niedawno w Rzymie i powiedziałem mu, że czekamy na niego" – wyznał Dziwisz.
Mówił także o pokorze i prostocie Franciszka, który podczas pobytu w Krakowie nawet sam sobie prał skarpetki.
Dziwisz zaapelował do młodych, by służyli Kościołowi i podkreślił, że potrzeba powołań, zwłaszcza zakonnych. "Jest bardzo mało sióstr, a te, które są, są już często w podeszłym wieku" – mówił i dodał: "Myślę, że po ŚDM będziemy mieć więcej powołań".
"Cieszę się, że te Światowe Dni Młodzieży trwają, bo to, że tu dzisiaj jesteście, to dalszy ciąg radości i przeżywania ŚDM. Dziękuję wam za atmosferę dnia dzisiejszego. Dziękuję za entuzjazm i odwagę, by zorganizować ŚDM" – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Kardynał przypomniał też słowa Jana Pawła II, który mówił młodym, by się modlili. "Kto się modli, inaczej patrzy na życie, inaczej się mu w życiu układa" – powiedział Dziwisz.
Kolejne wydarzenia w ramach "Are You ready? YES!" organizatorzy zaplanowali na 13 i 26 listopada. 13 listopada w Tauron Arenie odbędzie się koncert dziękczynno-uwielbieniowy "Bóg liczy na Ciebie", inspirowany wydarzeniami z udziałem papieża Franciszka. 26 listopada, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach młodzi będą mogli wziąć udział w rekolekcjach poświęconych siedmiu darom Ducha Świętego.
W piątek do Tauron Areny, która była miejscem spotkania wolontariuszy ŚDM z Franciszkiem, przyszło ok. 4,5 tys. osób, które chciały jeszcze raz poczuć atmosferę ŚDM. Młodzież tańczyła, śpiewała, wymachiwała flagami Polski i papieskimi. Młodzi, ale i księża, wspominali ŚDM, na telebimach wyświetlano fragmenty spotkań z papieżem.
Młodzież zapewniała, że chce pomnażać owoce ŚDM. "Chcę uczynić Światowe Dni Młodzieży moim stylem życia", "Najgorzej zostać emerytem po ŚDM", "Chcemy być dla Boga i innych" – mówili ze sceny wolontariusze przygotowujący ŚDM 2016.
Podczas wieczoru odczytano wypowiedzi z ankiet rozesłanych do uczestników ŚDM z pytaniami, co młodzi zamierzają zrobić z tym, co usłyszeli od papieża. Wśród odpowiedzi były: "Papież powiedział, abym wyrzucił kanapę, nie był młodym +kanapowym+. Świat nie potrzebuje +kanapowych+. I wyrzuciłem kanapę. W moim życiu nastąpiła zmiana"; "Nie mogę siedzieć, mam iść, modlić się i dawać świadectwo"; "Papież dotknął trudnych spraw, m.in. narkotyków. Papież mówi, że tu i teraz należy do mnie i do Boga, to ja mam decydować o sobie i walczyć o marzenia".
Program w Tauron Arenie uświetnił m.in. koncert zespołu Nie Ma Go Tu, który skomponował oficjalny hymn ŚDM. Wystąpił także artysta muzyk Hubert Kowalski, związany z krakowskim środowiskiem dominikanów. Na zakończenie inauguracji zaplanowano eucharystię z udziałem m.in. kard. Dziwisza i bp. Grzegorza Rysia, inicjatora "Are You ready? YES!".
Jeszcze przed inauguracją biskup podkreślił, że projekt ma utrwalić dziedzictwo lipcowej wizyty papieża w Polsce. "Chcemy podtrzymać i umocnić to dobro, które otrzymaliśmy od Boga w czasie Światowych Dni Młodzieży" – powiedział i ocenił, że ŚDM zmobilizowały wielu młodych, którzy wcześniej mieli różne, czasem dość luźne związki z Kościołem.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" trwały w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca. Polska była po raz drugi gospodarzem takiego spotkania – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. (PAP)
bko/ wkt/