Andrzej Gwiazda i Joanna Duda-Gwiazda odebrali w czwartek w Poznaniu Medal Przemysła II. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu (AKO).
W trakcie uroczystości w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, poprzedzającej koncert z okazji Święta Niepodległości, wręczony został też medal przyznany w zeszłym roku b. premierowi Janowi Olszewskiemu.
Medal Przemysła II przyznawany jest za "szczególne, długotrwałe zasługi dla narodu i państwa polskiego, za obronę godności narodowej, podtrzymywanie i utrwalanie tradycji narodowej, oraz działalność na rzecz rozwoju Polski i jej pozycji w Europie i świecie".
Kapituła medalu nadała wyróżnienie małżeństwu Gwiazdom m.in. "w podzięce za piękny, ale wymagający wytrwałości, wysiłku i wyrzeczeń przykład głębokiej wiary w sens bezinteresownego działania dla dobra wspólnego i wiary w lepszą przyszłość Polski", "za przedkładanie interesu społecznego, interesu Ojczyzny, ponad interes własny", oraz "za utrzymaną wiarę w odnowę solidarności w polskim społeczeństwie, tej przez małe i przez duże +S+".
Kapituła medalu nadała wyróżnienie małżeństwu Gwiazdom m.in. "w podzięce za piękny, ale wymagający wytrwałości, wysiłku i wyrzeczeń przykład głębokiej wiary w sens bezinteresownego działania dla dobra wspólnego i wiary w lepszą przyszłość Polski", "za przedkładanie interesu społecznego, interesu Ojczyzny, ponad interes własny", oraz "za utrzymaną wiarę w odnowę solidarności w polskim społeczeństwie, tej przez małe i przez duże +S+".
"Jestem bardzo wzruszona, bardzo dziękuję i bardzo się cieszę, że środowisko akademickie jest tym, czym powinno być, czyli również wzorem patriotyzmu. Minęło już tyle lat, od czasu kiedy SB wyhodowywała sobie elity, że nie jest to takie oczywiste we wszystkich grupach społecznych" - powiedziała, dziękując za wyróżnienie Joanna Duda-Gwiazda.
Andrzej Gwiazda pytany o przyznane wyróżnienie powiedział w czwartek dziennikarzom: "przecież myśmy nic nie zrobili, po prostu nie daliśmy się kupić ludziom, którzy godni są tylko pogardy". "Nie wydaje mi się, że to (co zrobiliśmy - PAP) jest wyjątkowe. Takich ludzi są setki tysięcy, tylko pamięć o nich nie przetrwała" – dodał.
Jak przypomniano w trakcie uroczystości, Joanna i Andrzej Gwiazdowie należeli do grona założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, a później NSZZ "Solidarność". W działaniach przyświecała im "troska o wolność i przywrócenie demokracji, o godność i dobro Polski oraz pomyślność jej obywateli".
"Państwo Gwiazdowie rozumieją Polskę jako wielką rodzinę, od której wiele się oczekuje, ale też wobec której obowiązuje naturalna wdzięczność, szacunek i służba. Zaangażowanie się w sprawy ojczyzny jest traktowane przez nich jako naturalna postawa uczciwości, jako obowiązek, od którego ucieczka byłaby wyrazem tchórzostwa, gnuśności lub samolubstwa" – podkreślono w laudacji.
"Dzięki ich świadectwu możemy nie pozwalać na zrównanie tchórza z bohaterem, krzywdziciela z krzywdzonym, egoisty ze społecznikiem, a elokwentnego kłamcy z cichym sprawiedliwym" – napisali przewodniczący AKO prof. Stanisław Mikołajczyk i przewodniczący kapituły medalu prof. Leon Drobnik.
W czwartek wręczony został też przyznany w zeszłym roku medal dla Jana Olszewskiego. Były premier został uhonorowany "w dowód uznania i szacunku za działalność polityczną na miarę męża stanu, za wierność idei Polski prawdziwie niepodległej, demokratycznej i silnej".
W czwartek wręczony został też przyznany w zeszłym roku medal dla Jana Olszewskiego. W imieniu b. premiera wyróżnienie odebrał jego bratanek, Michał Chodakowski. Jan Olszewski został uhonorowany "w dowód uznania i szacunku za działalność polityczną na miarę męża stanu, za wierność idei Polski prawdziwie niepodległej, demokratycznej i silnej".
W uzasadnieniu przypomniano m.in. jego zaangażowanie jako obrońcy osób prześladowanych przez komunistyczny aparat represji. Medal przyznano też za "konsekwentne głoszenie haseł suwerenności Polski i podmiotowości społeczeństwa. Za działania – na stanowisku Prezesa Rady Ministrów – na rzecz uwolnienia Polski od obcej agentury i powstrzymania procesów jej ekonomicznej degradacji. Za poświadczenie całym życiem etosu służby publicznej".
Pierwszym laureatem nagrody był Jarosław Kaczyński. Medalem Przemysła II uhonorowani zostali też: Antoni Macierewicz, Wanda Półtawska i Witold Kieżun.
Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego powstał w 2011 roku w Poznaniu, został założony przez pracowników naukowych poznańskich uczelni. Obecnie ma struktury w ośmiu miastach w Polsce, zrzeszając ponad 600 osób. Celem AKO jest - według jego działaczy - propagowanie postaw upowszechniających nowoczesny polski patriotyzm, który łączy pamięć o dokonaniach i tradycjach z działaniami na rzecz rozwoju kraju i przyszłych pokoleń. (PAP)
rpo/ wkt/