W Narodowym Muzeum Historii w Mińsku otwarto wystawę „Droga Krzyżowa do Niepodległości”, poświęconą polskim miejscom pamięci na Białorusi. Prezentuje ona prace białoruskiego lekarza i artysty Alaksandra Zubryckiego.
„To wystawa 36 prac autorstwa białoruskiego artysty i jednocześnie znanego lekarza Alaksandra Zubryckiego, która przedstawia polskie miejsca pamięci narodowej” – powiedział dziennikarzom zastępca ambasadora RP Michał Chabros. „Są to miejsca, które przetrwały do dzisiaj, ale także takie, które istnieją już tylko na fotografiach, dotyczące wojny 1919-1920 czy powstania styczniowego. Stanowią one wspólne dziedzictwo i Polaków, i Białorusinów” – podkreślił.
Białorusin Alaksandr Zubrycki, urodził się w 1932 r. na Mohylewszczyźnie. Po studiach medycznych w Mińsku został skierowany do miasta Wilejka, gdzie pracował z Polakami. Nauczył się języka polskiego i zainteresował się historią Polski, a zwłaszcza polską historią Białorusi. Przez ponad 40 lat zbierał materiały dotyczące polskich miejsc pamięci narodowej, m.in. grobów powstańców styczniowych i żołnierzy polskich poległych w latach 1919-1920 i w 1939 r.
To właśnie te miejsca – pomniki, cmentarze wojskowe - uwieczniał na swoich obrazach, które wykonywał wymyśloną przez siebie techniką, polegającą na nakładaniu startego kolorowego szkła na drewnianą powierzchnię. Jak podkreśliła w komunikacie dla prasy ambasada RP, która jest organizatorem wystawy, „prace Zubryckiego mają wartość nie tylko artystyczną, ale także dokumentalną i edukacyjną”.
Zubrycki stworzył ponad 80 obrazów podzielonych na trzy cykle: „Kościoły Białorusi”, „Białoruś Mickiewicza” i „Droga Krzyżowa do Niepodległości”.
Artysta został odznaczony Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz medalem „Pro Memoria”. Przed śmiercią w lipcu br. autor przekazał swoje prace polskiej ambasadzie w Mińsku.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ akl/ jbr/