Pięciodniowy cykl wydarzeń teatralnych poświęconych wybitnemu reżyserowi i teoretykowi Jerzemu Grotowskiemu rozpocznie się w środę w Opolu. Wezmą w nim udział spadkobiercy jego dziedzictwa z włoskiego ośrodka The Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards.
W ramach wydarzenia w opolskim Teatrze im. Jana Kochanowskiego zaplanowano warsztaty, spektakle i spotkania.
The Workcenter działa we włoskiej miejscowości Pontedera - ostatnim miejscu, w którym żył i pracował Grotowski. Tam też na oficjalnych spadkobierców swego dorobku intelektualnego i artystycznego reżyser "nominował" swoich najbliższych współpracowników – Thomasa Richardsa i Mario Biaginiego, do dziś kierujących ośrodkiem.
Związani z tym ośrodkiem artyści po raz pierwszy przyjadą do Opola – miasta, w którym Grotowski założył światowej sławy awangardowy zespół teatralny pod nazwą Teatr Laboratorium. Oni też poprowadzą trzydniowe warsztaty dla 25-osobowej grupy aktorów i osób zawodowo związanych z teatrem, pochodzącymi z całej Polski. Na ich zakończenie, w piątek, zaplanowano seminarium - warsztat otwarty dla wszystkich chętnych.
Z kolei w sobotę widzowie będą mogli obejrzeć spektakl "The Hidden Sayings" w reżyserii Mario Biaginiego. Jak podkreśliła Joanna Krassowska z opolskiego teatru, pokaz ten jest "stale ewoluująca pracą będącą twórczym poszukiwaniem interakcji pomiędzy pieśniami z południa Stanów Zjednoczonych, które należą do tradycji afrykańskich niewolników, oraz tekstami związanymi z samym początkiem chrześcijaństwa".
Jak wskazała, specyfika "The Hidden Sayings" "objawia się przez podstawowe, proste, a jednocześnie złożone elementy: działanie, kontakt, słowo, śpiew, taniec".
Ciekawie zdaniem Krassowskiej zapowiada się także wydarzenie muzyczne "Open Choir" ("Otwarty chór"), które zaplanowano na niedzielę. "Wszyscy uczestnicy są zaproszeni do dołączenia do wspólnego śpiewu i tańca lub znalezienia swojego własnego sposobu na twórcze wsparcie tego, co się wydarza. +Open Choir+ nie jest przedstawieniem, nie jest też tradycyjnym chórem, a raczej próbą odkrycia zapomnianego sposobu bycia razem. Jest to dynamiczne, żywe, za każdym razem wyjątkowe wydarzenie, które nigdy się nie powtarza" – podkreśliła Krassowska.
Udział w tym muzycznym wydarzeniu, opartym na tradycyjnych afroamerykańskich pieśniach z Południa Stanów Zjednoczonych, może wziąć każdy, bez względu na wiek czy umiejętności.
Ostatnim punktem teatralnego wydarzenia będzie spotkanie z twórcami i dyskusja m.in. z udziałem Carli Pollastrelli – tłumaczki i wydawczyni dzieł Grotowskiego.
Jerzy Grotowski - jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i teoretyków teatru - urodził się w Rzeszowie w 1933 r. Studia aktorskie i reżyserskie ukończył w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Studiował także reżyserię w Moskwie. Zadebiutował w 1959 r. "Krzesłami" Eugene'a Ionesco w Teatrze Starym w Krakowie.
W 1959 r. objął kierownictwo artystyczne Teatru 13 Rzędów w Opolu: wspólnie z Ludwikiem Flaszenem stworzył w tej placówce teatr awangardowy, który od 1962 r. przyjął nazwę Teatru Laboratorium. W 1965 r. zespół przeniósł się do Wrocławia, gdzie działał do 1984 r.
W latach 1959-69 Grotowski wyreżyserował w Laboratorium dwanaście spektakli, z których trzy - "Akropolis", "Książę Niezłomny" i "Apocalypsis cum figuris" - przyniosły mu światową sławę.
Grotowski po zrealizowaniu "Apocalypsis..." zrezygnował z tworzenia przedstawień i sformułował program określany mianem "teatru uczestnictwa" czy "parateatru". W 1982 r. opuścił Polskę i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Później zamieszkał w Pontederze we Włoszech, gdzie zmarł w styczniu 1999 r. (PAP)
akp/ agz/