Uzdrowiska dawnej Galicji opisuje Kalendarz Wielokulturowy na 2017 r. wydany przez stowarzyszenie "Młody Mołodycz" z Mołodycza k. Jarosławia. Jest to szósta edycja Kalendarza Wielokulturowego przypominająca wielokulturowość ziem b. zaboru austriackiego.
"W tym roku na poszczególnych jego kartach staraliśmy się przedstawić zdrojowiska, stacje klimatyczne, letniska oraz zimowiska: Jaremcze, Niemirów-Zdrój, Rymanów, Krynicę, Truskawiec, Zaleszczyki, Rabkę, Żegiestów, Iwonicz, Zakopane, Worochtę i Kosów" – powiedział PAP prezes stowarzyszenia "Młody Mołodycz" Łukasz Zagrobelny.
Kalendarz zawiera m.in. archiwalne fotografie, kalendarz zodiakalny oraz trzy kalendaria: gregoriańskie, juliańskie i żydowskie. Opisy miejscowości opracowano głównie na podstawie "Przewodnika Zdrojowo-Turystycznego" z 1934 r. oraz "Albumu Uzdrowisk Polskich" z 1937 r.
W ubiegłym roku tematem Kalendarza Wielokulturowego były narody i grupy etniczne dawnej Galicji. Z kolei rok wcześniej kalendarz opowiadał o najważniejszych miastach tej prowincji austriackiej, która powstała z ziem zabranych Polsce przez Habsburgów w konsekwencji rozbiorów. W kalendarzu na 2015 r. znalazły się opisy i fotografie Lwowa, Krakowa, Tarnowa, Przemyśla, Krosna, Sanoka, Rzeszowa, Jarosławia, Stanisławowa, Tarnopola, Nowego Sącza i Nowego Targu.
Natomiast w latach 2012-14 kalendarze stowarzyszenia "Młody Mołodycz" wzbogacane były opisem świąt, zwyczajów i obrzędów dawnej Galicji; wykorzystano w nich m.in. teksty Oskara Kolberga.
"Kalendarz Wielokulturowy jest symbolem minionej epoki; świadectwem jej wielokulturowości. Biorąc go do ręki czytelnik otwiera bramy nieznanego dziś świata; rzeczywistości, której ostateczny kres wyznaczyła II wojna światowa" - zauważył Zagrobelny.
Kalendarz został wydany w nakładzie 1000 egzemplarzy. Można go także bezpłatnie ściągnąć ze strony internetowej www.kalendarz.izbapamieci.org.pl.
Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju "Młody Mołodycz" powstało w 2008 r. Jego celem jest m.in. aktywizacja, rozwój i wzmacnianie społeczności lokalnych, w tym wyrównywania szans edukacyjnych, zwiększenia obecności ludzi młodych w życiu publicznym, wspierania współpracy międzypokoleniowej oraz zachowania lokalnych tradycji i kultury. (PAP)
kyc/ agz/