90 prac współczesnych polskich artystów będzie można od niedzieli oglądać na wystawie pokonkursowej Ogólnopolskiego Biennale Sztuki – 44. Salon Zimowy w Radomiu. To ważne wydarzenie w historii kultury miasta. Tradycje Salonu sięgają okresu tuż po II wojnie światowej.
Na konkurs wpłynęło 169 prac reprezentujących główne dyscypliny sztuki: malarstwo, rzeźbę, rysunek i grafikę. Wyboru 90 prac, które znajdą się na wystawie, dokonało jury pod przewodnictwem prof. Adama Styki.
Według kuratora wystawy Andrzeja Markiewicza, organizowany w Radomiu konkurs pozwala na prezentację wartościowych dzieł współczesnych polskich artystów. „Jednocześnie stanowi próbę określenia współczesnych nurtów w polskich działaniach artystycznych” - podkreślił w rozmowie z PAP Markiewicz.
Wystawa zorganizowana została w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Będzie czynna do 13 stycznia 2017 r.
44. Salon Zimowy w Radomiu - jak podkreślił Markiewicz - kultywuje tradycje związane z najstarszą ogólnopolską wystawą plastyki, zorganizowaną tuż po II wojnie światowej przez Towarzystwo Sztuk Pięknych Miasta Radomia. Pierwszy Salon Zimowy otwarto w Radomiu w grudniu 1945 r. Konkursy organizowano do 1988 r. Przez ponad 40 lat w wystawach pokonkursowych uczestniczyło ponad 3 tys. artystów - wśród nich m.in. Magdalena Abakanowicz, Eugeniusz Eibisch, Tadeusz Kantor, Tadeusz Brzozowski, Stanisław Fijałkowski, Józef Gielniak, Czesław Rzepiński, Stefan Gierowski, Alfons Karny, Jan Lebenstein, Zbigniew Lutomski, Tymon Niesiołowski, Teresa Pągowska, Adam Myjak.
W grudniu 2009 roku, po przeszło dwudziestoletniej przerwie, otworzono Salon Zimowy po raz 42. Nie miał on jednak charakteru konkursu, ale prezentacji prac laureatów poprzednich radomskich Salonów Zimowych. Do formuły konkursowej powrócono w 2011 r. Poprzedni Salon Zimowy odbył się w 2014 r. (PAP))
ilp/ pad/