13.10.2010. Wrocław (PAP) - Były premier Tadeusz Mazowiecki został wyróżniony Międzynarodową Nagrodą Mostu przyznawaną wspólnie przez miasta Zgorzelec i Goerlitz. Wręczenie nagrody odbędzie się 22 października w synagodze w Goerlitz.
Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier Polski po II wojnie światowej, jest 15. laureatem nagrody. Wcześniej otrzymali ją m.in. Freya von Moltke, założycielka Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, Adam Michnik, Władysław Bartoszewski, pisarz Gunter Grass.
Renata Burdosz z Urzędu Miasta w Zgorzelcu powiedziała w środę PAP, że Międzynarodowa Nagroda Mostu to wyróżnienie przyznawane za zaangażowanie w budowanie przyjaźni i porozumienia między ludźmi i narodami, za działania zbliżające do siebie ludzi różnych nacji, kultur i poglądów. "W tym roku do liczącego 14 osób, szacownego grona laureatów wyróżnionych naszą nagrodą dołączy Tadeusz Mazowiecki" - dodała.
Jak wynika z uzasadnienia kapituły przyznającej nagrodę, Mazowiecki został wyróżniony za "osobiste zaangażowanie w przełomowe zmiany" w latach 1989 i 1990, kiedy to "w Europie doszło do pokojowych, demokratycznych przemian, w wyniku których możliwe stało się zjednoczenie Niemiec".
"Tadeusz Mazowiecki dał się poznać jako prawdziwy demokrata, mądry polityk i wspaniały człowiek, który zawsze, bez wahania opowiada się po stronie wolności, porozumienia i pojednania. Jesteśmy przekonani, że był i jest jednym z najznamienitszych budowniczych mostów w Europie" - czytamy w uzasadnieniu.
Burdosz wyjaśniła, że wręczenie nagrody odbędzie się 22 października podczas uroczystej gali w dawnej goerlitzkiej synagodze. Laureaci zwykle goszczą w polskim Zgorzelcu i niemieckim Goerlitz przez trzy dni, podczas których zwiedzają obydwa miasta, dokonują wpisów do ksiąg pamiątkowych i uczestniczą w otwartych spotkaniach z mieszkańcami.
"Laudację na cześć laureata wygłosi arcybiskup Alfons Nossol" - zapowiedziała Burdosz.
Dzień później - 23 października o godz. 10.30 - w sali konferencyjnej Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu odbędzie się otwarte spotkanie z Mazowieckim. (PAP)
umw/ ura/ gma/
Na zdjęciu Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki w Krzyżowej przekazują sobie znak pokoju, listopad 1989 r. Foto.: PAP ADAM HAWAŁEJ