"Pokłon Trzech Króli" i "Hołd pasterzy" – dwa obrazy Franza Christopha Jannecka można od środy do 15 stycznia oglądać w holu gmachu głównego Muzeum Narodowego w Krakowie.
Dzieła niewielkich rozmiarów zostały namalowane na deskach w świetlistych, jasnych kolorach, charakterystycznych dla malarstwa rokokowego.
"Są to bardzo misterne dzieła wykonane w niedużym formacie, takie +klejnociki malarskie+. To zapowiedź dużej wystawy sztuki barokowej, która zostanie otwarta za miesiąc w gmachu głównym Muzeum" - mówił PAP kierownik działu Sztuka Dawnej Polski w Muzeum Narodowym dr Tomasz Zaucha.
Jak podkreślił, sztuka barokowa zazwyczaj jest kojarzona z monumentalnymi, ołtarzowymi przedstawieniami na płótnie, tymczasem obrazy Jannecka to dzieła małe tzw. bozzetto czyli szkice malarskie, które być może służyły do wykonania większej kompozycji.
"Oba obrazy charakteryzują się wybitnymi efektami iluministycznymi, które dla epoki baroku są niezwykle ważne. Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki artysta buduje światło. W +Pokłonie Trzech Króli+ widzimy ciemną grotę, a z otworu w lewym górnym rogu pada światło wyraźnie ukierunkowane na postać Dzieciątka spoczywającego na kolonach Marii" - mówił Tomasz Zaucha. Dodał, że oglądając ten obraz, można dokładnie przyjrzeć się barokowemu sposobowi komponowania dynamicznych scen.
Drugi z obrazów przedstawia pasterzy wchodzących do groty, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi – w tym przypadku źródłem światła jest Dzieciątko.
Franz Christoph Janneck (1703-1761) jest przedstawicielem "szkoły wiedeńskiej", kształcił się w akademii sztuk pięknych, która w połowie XVIII stulecia promieniowała na Europę Środkową. Trudnił się malarstwem gabinetowym, tworzył portrety, pejzaże i miniaturowe sceny rodzajowe inspirowane sztuką francuską. Obrazy o tematyce religijnej są rzadkością w jego dorobku.
Pokaz jest zapowiedzą pierwszej w 2017 roku wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie: "Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem", która zostanie otwarta 9 lutego. Dzięki współpracy krakowskiego muzeum Narodowego ze Słowacką Galerią Narodową po raz pierwszy w Polsce zagoszczą obrazy i rzeźby z bratysławskich zbiorów. Jej dopełnieniem będą zabytki z Węgier, Ukrainy i Polski – w sumie blisko 160 dzieł sztuki.
Na wystawie prezentowane będą znakomite prace artystów w Polsce wciąż słabo znanych: Jana Kupecky'ego, Georga Rafaela Donnera, Augusta Querfurta i Franza Xavera Messerschmidta. (PAP)
wos/ agz/