Spektakl „Żniwa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej pokaże w sobotę Polski Teatr Tańca w Poznaniu. Spektakl, nawiązujący do tradycyjnych obrzędów towarzyszących pracom rolnym, zainauguruje tegoroczny program artystyczny PTT pod nazwą „Rok Guślarzy”.
Spektakl inspirowany będzie m.in. pracami Oskara Kolberga i "Rokiem Polskim" Zofii Kossak. Poza odniesieniami do cyklu prac rolnych, do natury i życia człowieka, fabularną osią przedstawienia będzie też motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz "Powrotu Odysa" Stanisława Wyspiańskiego.
„Kiedy szukałem inspiracji natrafiłem na książkę Zofii Kossak, która złożona jest z 12 części, z czego każda poświęcona jest jednemu miesiącowi z życia polskiej wsi. Rozdział zatytułowany +sierpień+ opowiada o pracach polnych; obyczajach na styku chrześcijaństwa i słowiańszczyzny. Wydawało mi się, że będzie to bardzo ciekawy rodzaj połączenia i ciekawa przestrzeń do budowania świata tego spektaklu” – powiedział reżyser, dramaturg spektaklu Igor Gorzkowski.
Jak dodał, bardzo ważnym elementem spektaklu będzie także muzyka autorstwa Eugeniusza Rudnika z partiami wokalnymi w wykonaniu Adama Struga. „Słowo pada w tym spektaklu w bardzo ograniczonej ilości i pada też w formie wokalu, więc zależało nam, aby muzyka potrafiła unieść ten świat. Tym bardziej, że założyliśmy, że będzie to spektakl dość ubogi scenograficznie, ażeby bardziej eksponować dramaturgię ruchu i właśnie raczej przestrzenią muzyczną ten świat dopełniać” – podkreślił Gorzkowski.
Premiera spektaklu w wykonaniu tancerzy PTT odbędzie się w sobotę w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Premiera „Żniw” zainauguruje nowy program artystyczny PTT na rok 2017 pod nazwą „Rok Guślarzy”.
„Program będzie zogniskowany wokół tradycji i obrzędów, wierzeń i mitów, guseł i zabobonów” – mówiła Pasińska. „Będzie to czas artystycznej refleksji nad współistnieniem światów: materialnego i duchowego, dawnego i współczesnego; nierozerwalnym w naszej kulturze splotem wyobrażeń słowiańskich, chrześcijańskich, oraz ciągle żywych fantazmatów polskiego romantyzmu” – tłumaczyła.
„Rok Guślarzy” będzie pierwszym programem artystycznym, z czteroletniego, autorskiego cyklu Pasińskiej skoncentrowanego wokół idiomu „polski/wielko-polski”. W kolejnych latach zaplanowano: „Rok Bogów”, „Rok Wyklętych”, oraz „Rok Szyderców”. (PAP)
ajw/ mow/