Po dwumiesięcznym remoncie ponownie otwarta została biblioteka Instytutu Polskiego w Wiedniu, której zbiory przeniesiono do nowo zaadaptowanych pomieszczeń - poinformował PAP Instytut.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak podczas uroczystości otwarcia nowej siedziby biblioteki Instytutu, która odbyła się w piątek, podkreślił, że udało się zrealizować "wielkie przedsięwzięcie, dzięki któremu nasi rodacy w Wiedniu, Austrii, ale także austriaccy czytelnicy, w tym studenci slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego, będą mogli w bardzo dobrych warunkach cieszyć się pięknem polskiej literatury”.
W uroczystości uczestniczyli ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski, Konsul Generalny Aleksander Korybut-Woroniecki, dyrektor Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, prof. Bogusław Dybaś oraz dyrektor Pierwszej Społecznej Szkoły Polskiej w Austrii Arkadiusz Rusowicz.
Z okazji otwarcia nowej siedziby biblioteki w Instytucie Polskim zorganizowany został dzień otwarty. Z myślą o najmłodszych czytelnikach Instytut przygotował bogato ilustrowane publikacje dla dzieci oraz atrakcyjne warsztaty edukacyjne na temat Polski, składające się z czterech bloków tematycznych: historia i geografia Polski, polskie zwyczaje i tradycje, polska literatura dziecięca, „szybki kurs” języka polskiego dla dzieci.
W warsztatach, prowadzonych w języku polskim, udział wzięli licznie uczniowie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu oraz Pierwszej Społecznej Szkoły Polskiej w Austrii. Podczas warsztatów zaprezentowana została także wystawa „Tu czy tam?", przygotowana przez Narodową Galerię Sztuki Zachęta w Warszawie, którą można było oglądać również podczas I Festiwalu Polskiej Książki dla Dzieci 12 czerwca 2016 roku w Ambasadzie RP w Wiedniu.
Biblioteka Instytutu Polskiego w Wiedniu posiada bogaty księgozbiór obejmujący ponad 16 tys. woluminów. Jest to przede wszystkim beletrystyka polska, zarówno w oryginale, jak i w tłumaczeniu na język niemiecki. Obok literatury dla dorosłych, biblioteka posiada również duży zasób literatury dziecięcej i młodzieżowej, można w niej wypożyczyć płyty CD oraz DVD z polskimi filmami fabularnymi i dokumentalnymi. Dostępne są czasopisma i materiały informacyjne na temat Polski w formie folderów i broszur. (PAP)
aszw/ par/