Zajęcia Szkoły Pisania Sztuk rozpoczną się wkrótce w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Chętni powinni nadesłać teksty, odbędą się też rozmowy z kandydatami.
„Po pilotażowym programie Szkoły Lokalnych Opowieści zdecydowaliśmy się kontynuować go w tym sezonie pod nową, dającą twórcom jeszcze szersze możliwości nazwą. Tworzymy centrum wymiany myśli dla ludzi, którzy chcą się czegoś nauczyć od świetnego dramaturga – Artura Pałygi” – powiedziała w czwartek PAP kierowniczka literacka Teatru Śląskiego Aleksandra Czapla-Oslislo.
„W tekstach, jakie dostajemy, brakuje czasem wyczucia sceny. Artur Pałyga, który ma ogromne doświadczenie, pomaga w pisaniu tak, żeby reżyser miał na czym pracować, a aktor – budować postać” – dodała.
Sztuki Artura Pałygi - dramaturga Teatru Śląskiego - były wielokrotnie drukowane w „Dialogu”, dwukrotnie zdobyły Grand Prix festiwalu R@Port w Gdyni, a spektakle na podstawie jego tekstów zwyciężyły m.in. w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jest także laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Chętni mogą się zgłaszać do 24 lutego. Dzień później, na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego odbędzie się czytanie sztuk z pierwszej edycji i jednocześnie rozmowy z kandydatami do Szkoły Pisania Sztuk.
Od uczestników bezpłatnych zajęć organizatorzy oczekują obecności i zaangażowania. Wymagana jest dyspozycyjność w ramach ustalonych dni i godzin spotkań. Zajęcia będą się odbywać dwa razy w miesiącu w godzinach popołudniowych w Katowicach. Zakończą się publicznym czytaniem wybranych prac bądź ich fragmentów na scenie Teatru Śląskiego.
Jak poinformowała Aleksandra Czapla-Oslislo, w pilotażowej edycji szkoły powstały już trzy sztuki – autorstwa Ireny Świtalskiej, Ewy Olejarz i Aliny Moś-Kerger, a dwie kolejne – autorstwa Joanny Cyganek i Dariusza Fodczuka - są jeszcze w pisaniu. „Jeszcze nie wystawione, a już dwie spośród nich zdążyły zabłysnąć w konkursach" - zaznaczyła.(PAP)
lun/ mow/