Wystawa malarstwa, wydanie albumu o Strumille i spotkania z nim - złożą się na obchody wypadającego w tym roku 90-lecia urodzin, mieszkającego i tworzącego na Suwalszczyźnie, artysty. W poniedziałek zainaugurowano w Podlaskiem Rok Profesora Andrzeja Strumiłły.
O ogłoszeniu 2017 r. Rokiem Strumiłły zdecydował w ub. r. sejmik województwa podlaskiego. W przyjętym stanowisku podkreślono, że prof. Strumiłło jest niezwykle ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego.
Oficjalna inauguracja Roku odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku podczas uroczystej sesji sejmiku województwa podlaskiego.
Laudację przygotował Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów". Napisał w niej, że Strumiłło w swojej pracy zawsze podkreślał związki z pograniczem (urodził się na Litwie - PAP) i pozostał wierny jego tradycjom. Na przekór - jak podkreślił Czyżewski - "odradzającym się nacjonalizmom i murom sztucznie dzielącym ludzi kultury wyrastającym ze wspólnego pnia".
Strumiłło stał się też jednym z prekursorów ekologii "w przekonaniu, że mądre współistnienie z naturą zapewnia człowiekowi nie tylko przetrwanie, ale i szczęście" - napisał szef Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów".
"Pana (Andrzeja Strumiłły - PAP) dzieła zachęcają do pogłębionych, duchowych wędrówek, mówią o ludzkiej wspólnocie i zrozumieniu ponad wszelkimi granicami, pozwalają uważnemu widzowi oswoić i przeżyć złożone piękno innych kultur, ale także zrozumieć najbliższego sąsiada" - napisał w skierowanym do artysty liście wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński.
Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreślił, że każde spotkanie z profesorem Strumiłłą jest lekcją życia i życzył, aby takich lekcji było jak najwięcej.
Strumiłło przyznał, że od tych wszystkich przemówień "zwilgotniały mu oczy". "Ja się cieszę z tego dnia i z tego uprzywilejowanego tytułu, ale muszę się przyznać, że mam swego rodzaju wątpliwości, skrupuły" - mówił.
"Przecież ja nie jestem Kopernikiem, nie jestem Kościuszką, nie jestem nawet Curie-Skłodowską, a taki zaszczyt" - powiedział Strumiłło, rozbawiając uczestników spotkania. Dodał, że czuje się jak sportowiec, który biegnie do mety ostatkiem sił, i słyszy stadion, który woła: "gazu".
"Ja obiecuję, że będę się starał zrobić jak najwięcej dla społeczności podlaskiej i w miarę możliwości jak najwięcej dla Rzeczpospolitej" - dodał.
Z pomysłem uhonorowania profesora Strumiłły wystąpiło do zarządu województwa podlaskiego Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" w Suwałkach. Jak uzasadniono, Strumiłło jest wciąż aktywnym artystą tworzącym w wielu technikach - malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, fotografem, poetą, pisarzem, scenografem, ilustratorem książek, autorem wydawnictw o przyrodzie i kulturze, a także podróżnikiem.
Wśród zaplanowanych działań jest m.in. wydanie albumu "Andrzej Strumiłło w fotografii", zorganizowanie wystawy malarstwa artysty, sesji popularnonaukowej, audycje telewizyjne i radiowe o jego wyprawach, a także nakręcenie filmu o Maćkowej Rudzie, gdzie artysta mieszka.
Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 r. w Wilnie, choć niektóre źródła podają błędnie rok 1928. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 r. osiadł w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Został wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług.
Profesor Strumiłło jest honorowym obywatelem Suwałk. W 2009 r. w mieście otwarto Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, gdzie prezentowany jest dorobek artysty, m.in. obrazy, fotografie, ilustracje książkowe, przedmioty przywiezione z wielu podróży na Daleki Wschód. (PAP)
swi/ pat/