Wprowadzona 25 lat temu nowa struktura Kościoła w Polsce miała służyć m.in. budzeniu wiary, nadziei i miłości w sercach wiernych oraz być skutecznym narzędziem nowej ewangelizacji i religijno-moralnego odrodzenia narodu - wskazują biskupi Śląska i Opolszczyzny.
Z okazji 25-lecia utworzenia - w ramach ówczesnej reformy krajowych struktur kościelnych - Metropolii Górnośląskiej, list to wiernych skierowali trzej biskupi: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, bp Andrzej Czaja z Opola oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec. Przypomnieli w nim, że Kościół w Polsce podjął dzieło reorganizacji własnych struktur administracyjnych trzy lata po upadku systemu totalitarnego, z inspiracji Ojca Świętego Jana Pawła II.
"Po zmianach społeczno-ustrojowych należało zwiększyć liczbę metropolii, aby lepiej odpowiedzieć na potrzeby duszpasterskie wiernych i skuteczniej koordynować inicjatywy pastoralne. Widziano także konieczność ustanowienia nowych diecezji w zależności od zaludnienia poszczególnych regionów. Decyzję tę motywowano też pragnieniem lepszej organizacji sieci parafialnej, katechizacji, życia sakramentalnego, nauczania religii w szkołach i działalności charytatywno-opiekuńczej. Wskazywano na wzmocnienie roli seminariów diecezjalnych, życia konsekrowanego i katolickich mediów" - napisali biskupi w ogłoszonym w niedzielę liście.
Uroczystości związane z 25-leciem Metropolii Górnośląskiej zaplanowano na ostatni weekend marca. W sobotę 25 marca biskup gliwicki otworzy w miejscowej katedrze pierwszy synod diecezjalny; tego samego dnia wieczorem odprawiona będzie uroczysta msza w katedrze opolskiej. Dzień później uroczystości odbędą się w Katowicach - ich punktem kulminacyjnym będzie msza pontyfikalna w Archikatedrze Chrystusa Króla z udziałem biskupów Metropolii Górnośląskiej, pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca. Homilię wygłosi biskup opolski Andrzej Czaja.
Także 26 marca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w stolicy Górnego Śląska zaplanowano panel dyskusyjny, którego uczestnicy - świadkowie reformy administracyjnej Kościoła w Polsce, historycy i socjologowie religii – podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób powołanie Metropolii Górnośląskiej stało się szansą społecznej i duszpasterskiej integracji wiernych, zamieszkujących region.
"Szansa ta jest procesem realizowanym m.in. przez wspólne działania duszpasterskie, służące też budowaniu społeczności lokalnej – w oparciu o takie ewangeliczne wartości jak przywiązanie do parafii, rodziny i ojcowizny, jak szacunek dla życia na każdym etapie oraz pragnienie przeżywania niedzieli jako dnia dla Boga i rodziny" - czytamy w liście biskupów.
Hierarchowie uznali za budujące metropolitalną więź trzech diecezji niedawne wspólne wystąpienia biskupów metropolii w sprawie świętowania niedzieli oraz w kwestiach związanych z ekologią. Przypomnieli też takie wspólne inicjatywy jak Rok Życia Konsekrowanego i Rok Rodziny. "Corocznie, wspólnie, we współpracy z samorządami wielu miast i gmin, promujemy rodzinę w czasie Metropolitalnego Święta Rodziny" - przypomnieli biskupi z Katowic, Gliwic i Opola.
W swoim liście biskupi nawiązali również do rozpoczętego w minioną środę okresu Wielkiego Postu, przypominając o podejmowanych dorocznie ćwiczeniach wielkopostnych, służących zbliżaniu się do Boga. "Jednocześnie dziękujemy za wspólnotę naszego lokalnego Kościoła, w której doświadczamy bożej miłości, czcimy tego samego Ojca, budujemy relacje z ludźmi oraz wzrastamy w świętości poprzez różne formy zaangażowania we wspólnotach parafialnych i służbę bliźnim. Jako wierni trzech śląskich diecezji – metropolii katowickiej – tworzymy część Kościoła powszechnego" - napisali hierarchowie.
25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae populus" ("Cały Twój lud w Polsce") ustanowił osiem nowych metropolii oraz powołał 13 nowych diecezji. Wśród nich powstała Metropolia Górnośląska, w skład której weszły: diecezja opolska, nowopowstała diecezja gliwicka oraz diecezja katowicka, podniesiona do rangi archidiecezji. Na stolicę kościelnej metropolii obrano Katowice. (PAP)
mab/ malk/