Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego w głosowaniu zadecydowali o zmianie nazwy ulic: Oskara Lange na Wandy Panfil oraz Teodora Duracza na Wilanowską. Zmiany związane są z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, obowiązującą od września 2016 r.
Rzeczniczka tomaszowskiego magistratu Joanna Szczepańska wyjaśniła w piątek, że według listy opublikowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, w Tomaszowie Mazowieckim znajdują się dwie ulice, których nazwy powinny być zmienione - Oskara Lange i Teodora Duracza.
W mieście przeprowadzono dwuetapowe konsultacje społeczne; w styczniu mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje nazw ulic, następnie członkowie specjalnie powołanego zespołu zweryfikowali je, sprawdzając, czy są zgodne z tradycją i dziejami regionu oraz narodu, polskimi regułami nazewniczymi i cechami charakterystycznymi dla danej okolicy.
Ostatecznie wyłoniono po pięć propozycji nazw, po czym przeprowadzono ogólnomiejskie głosowanie. Wzięło w nim udział ponad 2,3 tys. osób.
Najwięcej - ponad tysiąc - głosów oddano na propozycję zmiany nazwy ul. Langego na ul. Wandy Panfil - maratonki, lekkoatletki i mistrzyni świata, która w Tomaszowie Maz. spędziła lata szkolne i rozpoczęła swoją sportową karierę.
Zdaniem mieszkańców ul. Duracza powinna zmienić nazwę na ul. Wilanowską - taka opcja zebrała ponad 650 głosów.
Wśród proponowanych przez mieszkańców nowych patronów ulic znaleźli się także m.in. poseł Rafał Wójcikowski, który w tym roku zginął w wypadku samochodowym, trener łyżwiarstwa szybkiego Bogdan Drozdowski oraz żołnierz niezłomny Tadeusz Bartosiak ps. "Wilk".
Nowe nazwy ulic muszą jeszcze przyjąć uchwałą miejscy radni.
Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego systemu totalitarnego weszła w życie 2 września 2016 r. Zobowiązuje ona samorządy do zmiany nazw ulic, placów, mostów, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Samorządy mają na przeprowadzenie zmian rok. (PAP)
agm/ par/