Wystawa z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki została otwarta w piątek w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego. Ekspozycja "Ojczyzna Obrońcy Swemu" przedstawia Kościuszkę, przypominając jego karierę wojskową, a także życie prywatne.
Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwsza ukazuje przebieg powstania - przysięgę na krakowskim rynku, zwycięstwo pod Racławicami, Uniwersał połaniecki, Insurekcję Warszawską, obronę Warszawy, rzeź Pragi i upadek powstańczego zrywu. Druga część prezentuje historię życia Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie powstania przeciw Rosji i Prusom, pamiątki i wspomnienia związane z jego osobą.
Prezentowane eksponaty stanowią część kolekcji Muzeum Wojska Polskiego. "Jest ich niemal 300. Przybliżają tamtą epokę, prezentując mundury z tamtych czasów, biżuterię patriotyczną, obrazy, ilustrujące bitwy, które wtedy miały miejsce" - powiedziała PAP komisarz wystawy Ewa Wasilewska.
Prezentowane eksponaty stanowią część kolekcji Muzeum Wojska Polskiego. "Jest ich niemal 300. Przybliżają tamtą epokę, prezentując mundury z tamtych czasów, biżuterię patriotyczną, obrazy, ilustrujące bitwy, które wtedy miały miejsce" - powiedziała PAP komisarz wystawy Ewa Wasilewska.
"Nie tylko te obrazy, które powstały później, ale dzieła z epoki. Druga część mówi o Tadeuszu Kościuszce - prezentujemy prace, które ilustrują jego życie, przybliżają nam rzeczy, które osobiście wykonał, których używał; przedmioty w XIX. wieku stanowiące już tradycję: każdy chciał mieć przedmiot, coś namacalnego, dotyczący Tadeusza Kościuszki" - dodała.
Jak powiedział dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Adam Buława, Kościuszko jest z pewnością "jednym z najbardziej popularnych - zarówno wśród Polaków, ale i na świecie - polskich bohaterów narodowych". Przypomniał uczestnictwo Kościuszki w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775-1783), a także w insurekcji 1794 r., nazwanej od jego nazwiska "kościuszkowską".
Wiceszef MON Wojciech Fałkowski przypomniał, że Sejm uchwalił rok 2017 Rokiem Kościuszkowskim, "ponieważ jego postać jaśnieje na firmamencie polskiej historii". "To postać, która zapisała się nie tylko w pamięci Polaków, ale także w świadomości naszej powszechnej. To bohater okresu, w którym nagle wszyscy mieszkańcy Rzeczypospolitej musieli sobie uświadomić rzecz niebywałą i do tej pory niespotykaną - istnienie narodu i kultury bez własnej państwowości" - podkreślił.
"Akceptował i urzeczywistniał postępowe reformy społeczne i polityczne, ale podporządkowywał je nie realizacji abstrakcyjnej ideologii, lecz wywalczeniu niepodległości i unowocześnieniu ojczyzny (...) Wydobył ze społeczeństwa upadającej szlacheckiej Rzeczypospolitej maksymalne siły do walki o niepodległość (...) O wielkości nie zdecydowało zwycięstwo, lecz ofiarne i konsekwentne uczestnictwo w walkach o wolność" - zauważył Buława.
Podczas uroczystości głos zabrał także wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski, który przypomniał, że Sejm uchwalił rok 2017 Rokiem Kościuszkowskim, "ponieważ jego postać jaśnieje na firmamencie polskiej historii". "To postać, która zapisała się nie tylko w pamięci Polaków, ale także w świadomości naszej powszechnej. To bohater okresu, w którym nagle wszyscy mieszkańcy Rzeczypospolitej musieli sobie uświadomić rzecz niebywałą i do tej pory niespotykaną - istnienie narodu i kultury bez własnej państwowości" - podkreślił.
"Musieli odpowiedzieć sobie na pytanie jak Polska ma trwać, mimo że nie ma szans na jej polityczną, administracyjną, funkcjonalną czy instytucjonalną odbudowę (...) W tym momencie wagę tego wszystkiego pokazuje swoim dziełem Tadeusz Kościuszko. Stał się symbolem. Jego istnienie w naszej świadomości jest dzięki temu, że wpisał się w wielki proces tworzenia polskości i państwa polskiego, mimo że miało go nie być" - ocenił.
Wystawa "Ojczyzna Obrońcy Swemu" w Muzeum Wojska Polskiego będzie czynna do 2 lipca. (PAP)
pj/ itm/