Retrospektywną wystawę ok. 40 obrazów Andrzeja Filipowicza, artysty urodzonego w Grodnie na Białorusi, pokaże Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Twórca specjalizuje się w portretach, aktach i pejzażach.
„Wystawa ma charakter retrospektywny, zaprezentuje dzieła artysty ze wszystkich okresów jego twórczości” – powiedziała w środę PAP Wioletta Kordońska z sopockiej PGS.
Historyk sztuki prof. Jan Wiktor Sienkiewicz w tekście towarzyszącym ekspozycji podkreślił, że w dotychczasowym dorobku malarskim Filipowicza można wyróżnić trzy rodzaje dzieł.
„Są to portrety, akty oraz pejzaże. Wszystkie tematy zdają się angażować artystę w takim samym stopniu, chociaż – jak się wydaje, najwięcej uwagi malarz poświęca scenom, w których głównym motywem jest postać kobieca. W cało postaciowych, jak i portretowych ujęciach, pięknym i młodym kobietom, towarzyszą różnego rodzaju, najczęściej o wieloznacznej symbolice – atrybuty” – ocenił krytyk sztuki.
Zdaniem Sienkiewicza sprawia to, że portrety kobiece autorstwa Filipowicza, stają się bardziej „portretami-symbolami”, niż „zatrzymanymi w kadrze wizerunkami konkretnej osoby”.
„Rysem charakterystycznym twórczości malarskiej Andrzeja Filipowicza jest jego technika, tworzonych najczęściej na płótnie dzieł. Charakteryzuje się ona niezwykłą lekkością, rozmachem i finezją jednocześnie” – napisał historyk sztuki.
Zaznaczył, że w dziełach malarza z Grodna panuje także „bogata dekoracyjność i nastrojowość”, korzystająca w swojej symbolice i reminiscencjach z bogatych tradycji malarstwa europejskiego m.in. secesyjnej dekoracyjności i ekspresjonistycznych doświadczeń.
Andrzej Filipowicz (ur. 1974 r. w Grodnie) ukończył grafikę oraz malarstwo na Grodzieńskim Uniwersytecie Państwowym im. Janki Kupały. Obecnie kontynuuję naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Odbył stypendium twórcze na zaproszenie Kuenstlerhaus Schloss Wiepersdorf w Niemczech.
Oprócz malarstwa sztalugowego, artysta zajmuje się także projektowaniem wnętrz, fotografią i grafiką.(PAP)
rop/ agz/