Informacje dotyczące 41. sesji UNESCO w Krakowie oraz porady na temat zakwaterowania, wyżywienia, poruszania się po mieście, znalazły się na stronie internetowej poświęconej wydarzeniu. Strona zawiera także wiadomości dla mediów oraz telefony alarmowe.
Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) uruchomił stronę internetową www.41whckrakow2017.pl z myślą o uczestnikach 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, która odbędzie się w dniach 2-12 lipca w Krakowie.
Znaleźć tam można m.in. informacje o Komitecie Światowego Dziedzictwa, miejscu konferencji oraz rejestracji on line. Umieszczono tam także wiadomości o dojeździe do Krakowa, sposobach poruszania się po mieście, zakwaterowaniu, zwiedzaniu i wyżywieniu. Strona zawiera także informacje o telefonach alarmowych oraz kwestiach bezpieczeństwa, jak również informacje dla mediów.
Komitet Światowego Dziedzictwa składa się z 21 członków i spotyka się przynajmniej raz w roku. Kadencja członków trwa sześć lat. Główne zadania Komitetu to m.in. określenie dóbr kulturowych i przyrodniczych, które powinny być chronione i wpisywanie ich na Listę Światowego Dziedzictwa, ocena stanu ich zachowania, decydowanie o usunięciu z Listy oraz ustalanie najbardziej efektywnego wykorzystania środków z Funduszu Światowego Dziedzictwa.
Konwencja w sprawie ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego została przyjęta przez Konferencję Generalną UNESCO w 1972 r. Polska ratyfikowała dokument, jako jedno z pierwszych państw w 1976 r. Obecnie sygnatariuszami Konwencji są 194 państwa. Jest to umowa międzynarodowa o globalnym zasięgu i jednocześnie jedna z najlepiej rozpoznawalnych inicjatyw UNESCO.
Dotychczas Polska, jako Państwo-Strona Konwencji, zasiadała w Komitecie tylko raz; była to skrócona kadencja 1976-78. Obecna obejmuje lata 2013-17.
Sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbywają się od 1977 r. w różnych miastach świata. W ostatnich latach odbywały się w Sewilli, Paryżu, Petersburgu i Bonn. W 2016 roku gospodarzem był Stambuł. W 2017 r. około 1 tys. delegatów ze 190 krajów będzie obradować w jednym z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Europie – Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Podczas obrad, które odbędą się w lipcu br., dokonywane będą m.in. nowe wpisy na Listę Światowego Dziedzictwa. (PAP)
ksi/ agz/