Eksterminacji społeczności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie poświęcona będzie tegoroczna akcja „Pamiętaj z nami” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Zaplanowano m.in. prezentację niezwykłych obiektów z muzealnych zbiorów, podróż Tramwajem Pamięci i Bieg Pamięci.
W tym roku wydarzenia "Pamiętaj z nami" odbywać się będą w piątek i w sobotę w trzech muzealnych oddziałach: Fabryce Emalia Oskara Schindlera, Aptece pod Orłem i przy ul. Pomorskiej, gdzie mieściła się podczas wojny siedziba Gestapo. Część programu będzie również prezentować historię dawnego obozu pracy i obozu koncentracyjnego Plaszow i postęp prac nad jego upamiętnieniem.
"Nawiązujemy do 75. rocznicy rozpoczęcia przez Niemców Aktion Reinhardt czyli akcji, która miała na celu planowaną eksterminację społeczności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie. W ramach akcji powstały obozy zagłady w Sobiborze, Treblince i Bełżcu, gdzie ginęli m.in. Żydzi z getta w Krakowie" – mówiła koordynatorka projektu "Pamiętaj z nami" Marta Śmietana.
Jak podkreśliła, celem akcji jest przybliżenie współczesnym tego, jak okupacja kształtowała codzienność krakowian. "Chcemy pokazać, że wojna to ryzyko nie tylko utraty życia, mienia, dachu nad głową – ale przeorganizowanie całego świata, który znaliśmy do tej pory" – mówiła Śmietana.
Wykład połączony z prezentacją poświęcony Aktion Reinhardt wygłosi w piątek w Fabryce Schindlera kierownik Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem dr Piotr Wąsowicz.
"Nawiązujemy do 75. rocznicy rozpoczęcia przez Niemców Aktion Reinhardt czyli akcji, która miała na celu planowaną eksterminację społeczności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie. W ramach akcji powstały obozy zagłady w Sobiborze, Treblince i Bełżcu, gdzie ginęli m.in. Żydzi z getta w Krakowie" – mówi koordynatorka projektu "Pamiętaj z nami" Marta Śmietana.
W sobotę organizatorzy akcji zapraszają do zwiedzania z kuratorami wystaw w Aptece Pod Orłem, Fabryce Oskara Schindlera i przy Pomorskiej. Wstęp do tych muzealnych oddziałów dla uczestników "Pamiętaj z nami" w tym dniu będzie bezpłatny.
Nowością będą opowieści o przedmiotach, które dzięki darczyńcom trafiły do muzealnych zbiorów. Będzie można usłyszeć o książce "Die Wermacht", w której zrobiono skrytkę na pistolet, o naczyniu do pieczeniu gęsi, wyprodukowanym w czasie okupacji w krakowskiej Fabryce Emalia prowadzonej przez Oskara Schindlera oraz o książce "Listy artystów z XIX wielu", na kartach której Samuel Stoger, młynarz z Podgórza zapisał, co stało się z jego bliskimi.
Jednocześnie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa apeluje do osób, które mają przedmioty, fotografie i dokumenty związane z II wojną światową, szczególnie z historią dawnego KL Płaszow, by wsparli muzeum w tworzeniu przyszłego Miejsca Pamięci.
W sobotę w południe z ul. Pomorskiej wystartują uczestnicy Biegu Pamięci, którzy pokonają pięciokilometrową trasę na plac Bohaterów Getta. Zgłosiło się 750 osób. Zmagania biegaczy będzie komentował utytułowany polski lekkoatleta Edward Jan Stawiarz.
Nowością będzie Tramwaj Pamięci. Jeżdżąc w zabytkowym wagonie będzie można wysłuchać opowieści o okupacyjnych dziejach mijanych po drodze miejsc.
W Fabryce Schindlera odbędą się warsztaty kulinarne. Anna Maksymowicz pokaże, jak powstawały babki gryczane i ziemniaczane, meryngi, konfitury oraz tort fasolowy.
Finał "Pamiętaj z nami" nastąpi w sobotę o g. 19.30 na placu Bohaterów Getta, gdzie zapalone zostaną świeczki i złożone kamienie upamiętniające krakowskich Żydów.
Program akcji jest dostępny na stronie www.mhk.pl . Piątej edycji tego wydarzenia towarzyszy zbiórka pieniędzy na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.(PAP)
wos/ agz/