Około 450 km przebiegnie VII Sztafeta Pamięci im. gen. Tadeusza Buka - współtwórcy polskiej kawalerii powietrznej, który w 2010 r. zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Jej uczestnicy wyruszyli w poniedziałek ze Spały (Łódzkie) i zakończą bieg 21 kwietnia w Żaganiu (Lubuskie).
W rocznicę katastrofy smoleńskiej przy grobie gen. Buka na cmentarzu w Spale – niedaleko miejsca stacjonowania 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, w której przez kilka lat pełnił służbę - stanęła warta honorowa. Kwiaty na grobie złożyli przedstawiciele władz wojskowych i państwowych, rodzina oraz przyjaciele generała.
"Co roku od siedmiu lat spotykamy się tutaj – wszyscy przyjaciele generała broni Tadeusza Buka, aby uczcić pamięć dowódcy wojskowego, który zginął w katastrofie smoleńskiej – zginęło w niej wielu dowódców, którzy byli w tym czasie kreatorami polskich sił zbrojnych, polskiej myśli wojskowej" - powiedział PAP generał Waldemar Skrzypczak.
Skrzypczak dodał, że bardzo dobrze znał gen. Buka i wspomina go jako osobę niezwykle otwartą, a przy tym świetnego dowódcę. "Był moim zastępcą, dowódcą brygady, którą dowodziłem, byliśmy razem w Iraku. Tadeusz kończył studia w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Był osobą wyjątkową, my wojskowi uważaliśmy, że był takim diamencikiem wśród generałów – erudytą, który świetnie posługiwał się nie tylko jęz. angielskim, ale i łacińskim" - zaznaczył.
Po uczczeniu pamięci gen. Buka minutą ciszy sprzed cmentarza wyruszyła organizowana po raz siódmy Sztafeta Pamięci. Sygnał do startu dał syn generała Mariusz Buk.
Biegnący w sztafecie żołnierze, którym towarzyszy młodzież szkolna, mają do pokonania ok. 450 km. Po drodze odwiedzą min.: Spałę, Zelów, Szadek, Warta, Błaszki, Brzeziny, Przygodzice, Sulmierzyce, Jutrosin, Bojanowo, Wschowę, Nową Sól, Kożuchów. Bieg zakończy się w Żaganiu 21 kwietnia podczas święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej, w której gen. Buk zaczynał służbę i otrzymał później szlify generalskie.
Sztafeta to nie tylko promocja zdrowego trybu życia, ale również forma przypomnienia postaci gen. Buka i ofiar katastrofy smoleńskiej. Jej uczestnicy będą prowadzić pogadanki w szkołach i instytucjach, spotykać się z władzami i przedstawicielami stowarzyszeń.
Po uroczystości na cmentarzu, w kaplicy polowej im. Armii Krajowej w Spale odprawiono mszę świętą w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Ksiądz proboszcz Dariusz Łosiak wspominał w homilii o swoim ostatnim spotkaniu z gen. Bukiem – zapamiętał, że wojskowy przystępował do komunii świętej w Wielkanoc poprzedzającą jego wylot do Smoleńska.
Po nabożeństwie zaplanowano zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej poświęconej generałowi na moście nad rzeką Pilicą w Spale.
Gen. Tadeusz Buk urodził się 15 grudnia 1960 r. w Mójczy. Oficerskie szlify zdobył w 1984 r. po ukończeniu poznańskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych. Rozpoczął służbę w 29 pułku czołgów średnich. Po ukończeniu w 1993 r. Akademii Obrony Narodowej objął stanowisko zastępcy dowódcy 10 batalionu 6 Brygady Desantowo-Szturmowej. Później pełnił m.in. funkcje dowódcze w 18. batalionie desantowo-szturmowym i 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej. W 1995 r. został dowódcą 2. pułku kawalerii powietrznej w 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej.
W czerwcu 1998 roku rozpoczął podyplomowe studia dowódczo-sztabowe w Leavenworth w USA. 12 marca 1999 r. to właśnie ówczesny major Buk dokonał podniesienia polskiej flagi podczas uroczystości przystąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w audytorium Biblioteki Harry'ego Trumana w Independence w stanie Missouri.
W 1999 r. objął stanowisko zastępcy dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Jest uważany za współtwórcę podstaw polskiej kawalerii powietrznej.
W latach 2000-2001 szkolił się w Joint Forces Staff College, National Defense University w Norfolk (USA), a w 2002 r. ukończył studia operacyjno-strategiczne w Akademii Obrony Narodowej i został dowódcą 34 Brygady Kawalerii Pancernej.
W 2004 r. został awansowany do stopnia generała brygady, a następnie wyznaczony na zastępcę dowódcy IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Po powrocie z misji w 2005 r. pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. W 2007 r. wyjechał do Afganistanu, gdzie był zastępcą dowódcy Połączonego Dowództwa ds. Budowania Afgańskiego Systemu Bezpieczeństwa. Po powrocie objął dowództwo 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej.
W lipcu 2007 r. Buk został awansowany do stopnia generała dywizji i wyznaczony na stanowisko dowódcy IX zmiany PKW w Iraku. Dowodząc Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe dokonał zmiany taktyki działania. We wrześniu 2009 r. prezydent Lech Kaczyński wyznaczył gen. Buka na stanowisko Dowódcy Wojsk Lądowych. (PAP)
agm/ agz/