Oratorium "Requiem katyńskie" autorstwa Pawła Muzyki - napisane by zachować pamięć o ludobójczej zbrodni na Polakach - zostało wykonane w środę wieczorem w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Koncert związany jest z obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
"13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR oficjalnie przyznały, że mord katyński był jedną z największych zbrodni, symbolem bestialskiej polityki systemu sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił ten dzień - 13 kwietnia - Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prawda o tej zbrodni przemilczana i zakłamywany do 1989 roku przetrwała w naszym narodzie" - powiedział prowadzący uroczystość aktor Lesław Żurek.
"Spotykamy się dzisiaj by oddać hołd 21 766 obywatelom polskim skrytobójczo zamordowanym wiosną 1940 roku. Ofiary spoczywają w masowych grobach w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni a kolejne 7 tys. Polaków w innych nieznanych miejscach. Do osądzenia zbrodni nigdy nie doszło, ale znamy tych, którzy decyzję o tej zbrodni podjęli, znamy także ponad stu sprawców tej zbrodni - zgładzili oni strzałem w tył głowy i zakopali w bezimiennych dołach oficerów wojska polskiego i policji, oficerów rezerwy, przedstawicieli intelektualnych i kulturowych elit Rzeczpospolitej" - dodał Żurek.
Przed rozpoczęciem oratorium minutą ciszy oddano hołd ofiarom zbrodni.
"Requiem katyńskie" to oratorium łączące słowo z dźwiękiem i obrazem, napisane by zachować pamięć o ludobójczej zbrodni na Polakach. W trakcie multimedialnego spektaklu na scenie pojawiła się m.in. Elżbieta Towarnicka, Beata Rybotycka, Wanda Wiktoria Franek, Tomasz Kuk, Przemysław Firek i Sebastian Perłowski (dyrygent), którym towarzyszyły Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia, Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego oraz Chór Dziecięcy przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Ilustracją był pokaz multimedialny dot. zbrodni katyńskiej.
Organizatorem spektaklu było Narodowe Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Instytut Promocji Kultury Polskiej. Patronami honorowymi wydarzenia byli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, Instytut Pamięci Narodowej a także Fundacja Książąt Lubomirskich.
Do zbrodni katyńskiej, w wyniku, której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie dokonali funkcjonariusze NKWD.
Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką.(PAP)
ksi/ pat/