Muzeum Narodowe w Krakowie stało się właścicielem monumentalnego kartonu „Kościół” do prawego okna kompozycji witrażowej „Najświętszy Sakrament", zaprojektowanej przez Józefa Mehoffera dla kolegiaty św. Mikołaja we Fryburgu – poinformowała w czwartek placówka.
Zakup był możliwy dzięki dotacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu „Kolekcje muzealne 2017”.
Dzięki zakupowi w zbiorach Muzeum znajduje się już komplet projektów wykonawczych do obu okien witraża „Najświętszy sakrament”. Karton do okna lewego - "Wiara" - został wykupiony z depozytu w 2014 r., również dzięki środkom MKiDN.
Zakupione kartony zostały wykonane w 1900 r. w technice akwareli i gwaszu na papierze, naklejonym na płótno. Same witraże powstały w 1901 r. i znajdują się w kaplicy Bractwa Najświętszego Sakramentu w katedrze gotyckiej katedry św. Mikołaja we Fryburgu.
Kartony, wysokie na 7 m, są oryginalnymi projektami witraży znajdujących się we Fryburgu. "Zarówno witraż +Kościół+, jak i +Wiara+ są arcydziełami ze względu na najwyższej klasy walory artystyczne" - powiedziała PAP kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie Beata Studziżba-Kubalska.
Witraże fryburskie to dzieło życia Mehoffera. W 1895 r. jako młody artysta Józef Mehoffer wygrał konkurs na zaprojektowanie witraży dla kolegiaty we Fryburgu pokonując 26 konkurentów z całej Europy. Przez 41 lat pracował nad 13 olbrzymimi oknami. Rezultaty są imponujące –fryburskie witraże są zaliczane do najwybitniejszych przykładów sztuki monumentalnej w Europie.
Prace, które posłużyły Mehofferowi do stworzenia witraży, można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XX w. w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. (PAP)
bko/ agz/