Inspirowana „Trylogią” Henryka Sienkiewicza rekonstrukcja szturmu na zamek, odtworzenie pieca kuchennego z X w., rowerowy rajd po Roztoczu, spływy kajakowe Bystrzycą - to niektóre propozycje imprez na długi weekend majowy w Lubelskiem.
Na „Majówkę z Panem Wołodyjowskim” zaprasza Muzeum Nadwiślańskie, które w ruinach zamku w Janowcu nad Wisłą 30 kwietnia i 1 maja chce pokazać wiele rekonstrukcji i inscenizacji historycznych, dotyczących oblężenia Kamieńca Podolskiego (w 1672 r. podczas wojny polsko-tureckiej). „Zamek w Janowcu +zagra+ zamek w Kamieńcu. Spodziewamy się, że szturm na Zamek i zdobycie obozu wojskowego będzie bardzo widowiskowe” – zapowiada Seweryn Kuter z Muzeum Nadwiślańskiego.
To kolejna w Janowcu majówka inspirowana „Trylogią” Henryka Sienkiewicza - tym razem wydarzeniami opisanymi w „Panu Wołodyjowskim”. W Janowcu można będzie zobaczyć inscenizację pogrzebu pułkownika Wołodyjowskiego, wysłuchać gawędy Onufrego Zagłoby, zrekonstruowana zostanie narada wojenna przed oblężeniem Kamieńca Podolskiego. Zaplanowano również turniej łuczniczy w fosie zamkowej, turnieje i pokazy walk na szable, potyczki sarmackie.
W Grodzisku Żmijowiska (niedaleko Kazimierza Dolnego) - gdzie znajduje się częściowo zrekonstruowany wczesnośredniowieczny gród obronny z końca IX w. - od 29 kwietnia do 3 maja odbędą się „Spotkania z archeologią”, czyli rekonstrukcje archeologiczne, gry terenowe i pokazy historyczne.
Motywem przewodnim „Spotkań” będzie budowanie z gliny i kamieni rekonstrukcji pieca kuchennego z X w. Relikty domostwa półziemiankowego z tego okresu odkryli w tutejszym grodzisku archeolodzy podczas wykopalisk w 2016 r. Piec powstanie w jednej z chat w tamtejszym skansenie archeologicznym pełniącym funkcję ośrodka archeologii doświadczalnej, gdzie systematycznie organizowane są warsztaty edukacyjne. Piec będzie stałym wyposażeniem chaty – ma służyć ogrzaniu domostwa i gotowaniu słowiańskich potraw. „Piec będzie budowany przez pięć dni. Do prac przy tej budowie zapraszać będziemy gości i turystów” – podkreślił Kuter.
Oprócz budowy pieca w Grodzisku można będzie poznać tajniki dawnego łowiectwa, sprawdzić własne umiejętności łucznicze, zobaczyć, jak funkcjonował dawny warsztat brązowniczy, tokarka do obróbki drewna, a także spróbować wyplatania butów, tzw. łapci, z tataraku i korzeni sosny.
Na rajd rowerowy po Roztoczu zaprasza w sobotę Józefowska Kawaleria Rowerowa. Trasa liczy 57 km i prowadzi po istniejących szlakach rowerowych m.in. Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo, Centralnym Szlaku Rowerowym Roztocza.
Walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe miejsc, przez które poprowadzona jest trasa rajdu gwarantują moc atrakcji i niezapomniane wrażenia – zapowiadają organizatorzy. Na trasie rajdu jest m.in. Górecko Kościelne – śródleśna wieś założona w 1582 r., która słynie z modrzewiowego kościoła z 1768 r. Rowerzyści będą mogli podziwiać widoki na stawy „Echo” w Roztoczańskim Parku Narodowym, odwiedzą też urokliwe miasteczko Zwierzyniec (dawna siedziba Zarządu Ordynacji Zamojskiej), gdzie znajduje się m.in. barokowy kościół na wodzie i browar z 1806 r. Trasa Rajdu wiedzie też przez Floriankę – osadę leśną na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie prowadzona jest stajenna hodowla zachowawcza konika polskiego oraz owcy uhruskiej - polskiej odmiany owcy nizinnej.
Na „Mundurową Majówkę” zaprasza 1 i 2 maja Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W programie są prezentacje sprzętu strażackiego i policyjnego, a także specjalny pokaz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Kamionka – m.in. rozcinanie samochodu, w którym jest osoba ranna w wypadku, konkurs szybkiego rozwijania węża strażackiego.
Muzeum chce w ten sposób nawiązać do strażackich tradycji Kozłówki. „W 1924 roku, staraniem Michała Zamoyskiego, młodszego syna Adama Zamoyskiego, II ordynata na Kozłówce, przy działającym w Kozłówce Towarzystwie Gimnastycznym +Sokół+ założona została Sekcja Straży Ogniowej. Zarówno Michał, jak i jego brat Aleksander osobiście uczestniczyli w akcjach oddziału konnego straży pożarnej na terenie Kozłówki i okolic” – powiedział Adam Kościańczuk z Muzeum Zamoyskich.
Pokazom towarzyszyć będą występy uczestników Ogólnopolskiego Zlotu Akordeonistów.
Spływy kajakowe i regaty po przepływającej przez Lublin rzece Bystrzycy, rajdy rowerowe i biegi ulicami miasta przygotował na majówkę lubelski samorząd wspólnie organizacjami turystycznymi. Imprezy będą trwały od 28 kwietnia do 7 maja.
Zaplanowano kilkanaście spływów kajakowych Bystrzycą, m.in. z Prawiednik przez Zalew Zemborzycki i Lublin. Będzie eko-spływ połączony ze zbieraniem śmieci z rzeki, a dla spragnionych rywalizacji - regaty. Specjalna gra miejska sprawdzająca znajomość topografii i historii Lublina zorganizowana będzie dla rowerzystów; przygotowano też trasę do zwiedzania miasta biegiem. Trasą dawnych dworków i rezydencji ziemiańskich poprowadzi natomiast pieszy rajd wokół Lublina. Będzie można też wziąć udział w marszach na orientację w Starym Gaju. (PAP)
ren/ kop/ pat/