Kilkuset młodych ludzi bierze udział w 38. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Młodzieży Prawosławnej, która w piątek po południu rozpoczęła się na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie). Jej organizatorem jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce.
Spotkanie na Grabarce, w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium, potrwa do niedzieli. Organizowane jest rokrocznie po świętach wielkanocnych, które w tym roku w Kościołach wschodnich obchodzone były 16 kwietnia - czyli w tym samym terminie co u katolików.
Młodzi ludzie z Polski, Rumunii, Syrii, Gruzji, Słowacji, Islandii i Rosji będą na Grabarce nie tylko modlić się, ale także dyskutować, również z udziałem prawosławnych duchownych, o sprawach wiary i problemach społecznych istotnych z punktu widzenia młodzieży. Zaplanowano też program kulturalny i sportowy.
W sobotę wieczorem uczestnicy pielgrzymki będą wspominać arcybiskupa Jeremiasza, zmarłego w kwietniu wieloletniego ordynariusza prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej, który współtworzył Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP). W niedzielę młodzież weźmie udział w wyświęceniu po remoncie jednej z monasterskich cerkwi - pw. ikony Matki Bożej "Radość Wszystkich Strapionych". Tej uroczystości będzie przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.
Prezentując program tegorocznego spotkania przewodniczący BMP Maciej Owsiejczuk zaznaczył w rozmowie z PAP, że najważniejszą częścią pielgrzymki są jej elementy religijne. "Mam nadzieję, że to w szczególności przyciąga młodzież. Żeby w tym wyjątkowym miejscu, jakim dla każdego prawosławnego jest Grabarka, i w tym wyjątkowym okresie paschalnym, spędzić ten czas tutaj" - dodał.
Wysoko ocenił religijność młodych ludzi. Przypomniał, że gdy narodziła się idea bractwa i były organizowane pierwsze pielgrzymki na Grabarkę, uczestniczyły w nich tysiące osób, nie wszyscy jednak przyjeżdżali tam wtedy z myślą o przeżyciach o charakterze religijnym. Owsiejczuk dodał, że teraz uczestników jest mniej, ale z jasnym celem. "Młodzież wie, gdzie przyjeżdża, wie w jakim celu i myślę, że to jest lepsza jakość" - powiedział przewodniczący BMP.
Grabarka wraz ze Świętą Grą, cerkwią i żeńskim klasztorem, to święte dla prawosławia miejsce. Ma dla wiernych Cerkwi takie samo znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Tradycja pielgrzymowania tam sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery.
Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Obecnie jest tam także żeński klasztor, który w tym roku obchodzi 70-lecie istnienia.
Najważniejsze uroczystości odbywają się na Grabarce w sierpniu, w przypadające wówczas Święto Przemienienia Pańskiego. Przyjeżdżają tam wówczas nie tylko tysiące wiernych, ale i najważniejsi hierarchowie z kraju i zagranicy.
Organizator majowej pielgrzymki, Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, założone zostało w 1980 r. właśnie w czasie paschalnej pielgrzymki na Grabarkę. Pielgrzymka nadal zostaje najważniejszym punktem w całorocznym kalendarium BMP.
Obecnie w całym kraju organizacja działa w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach. Dokładnych danych co do liczby jego członków nie ma, ale szacuje się, że działa w niej 1-1,5 tys. młodych ludzi. (PAP)
rof/ wkt/