Biennale to czas, w którym można zrozumieć co tworzy sztukę - tak o 57. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji mówi PAP marszand Riccarda Grasselli Contini. Na wystawie nie brakuje też polskich akcentów.
Biennale w Wenecji to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w świecie sztuki. Zdaniem Contini, wystawa pokazuje co inspiruje współczesnych artystów i kto ze swoimi projektami się wyróżnia. "W czasie pierwszych edycji był Klimt i inni młodzi, obiecujący artyści. Ci, którzy dziś wystawiają staną się wielkimi artystami w przyszłości" - zapewnia Contini.
"Biennale to nie jest jedna wystawa. To jest ogromny konglomerat projektów, które składają się na to święto sztuki" - podkreśla krytyk sztuki Stach Szabłowski. Jak dodaje, "gdyby ktoś chciał zobaczyć wszystko co tu się w tej chwili dzieje wokół sztuki współczesnej, potrzebowałby pewnie dwóch tygodni".
Krytyk zaznacza, że każdy widz znajdzie na Biennale coś dla siebie. "Ja osobiście bardzo przeżyłem pawilon niemiecki, apokaliptyczny, który jest bardziej spektaklem niż wystawą. Są tez pawilony pomyślane bardzo tradycyjnie, co wbrew pozorom na dużej imprezie, takiej jak Biennale, wcale nie jest oczywiste" - mówi krytyk.
Na wystawie nie brakuje też polskich akcentów. "Pawilon Polski jest przede wszystkim wynikiem bardzo długiej pracy amerykańskiej artystki Sharon Lockhart w Polsce z młodymi dziewczynami. Na tę pracę nałożyła się fascynacja Sharon teoriami pedagogicznymi Janusza Korczaka" - tłumaczy Szabłowski. Jak dodaje, "Sharon intersująca się polską kulturą, zgłębiając ją, nagle odkrywa, że to jest jakiś skarb".
Projekt, którego kuratorką jest, nawiązuje do historii ukazującego się w Polsce w latach 1926-1939 dodatku do dziennika "Nasz Przegląd" – "Mały Przegląd", który był tworzony przez dzieci i młodzież oraz do nich skierowany. Pomysłodawcą "Małego Przeglądu" był Janusz Korczak, pedagog i prekursor walki o prawa dzieci.
Projekt Sharon Lockhart mówi o dorastaniu i końcu dzieciństwa, oddając głos młodym kobietom, nastolatkom wchodzącym w dorosłość. Organizatorem wystawy w Pawilonie Polskim jest Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki.
La Biennale di Venezia trwać będzie do 26 listopada 2017 roku. (PAP)
ksk/