Prezydent Andrzej Duda zapoznał się w czwartek z niejawnym raportem ze Strategicznego Przeglądu Obronnego i polecił Biuru Bezpieczeństwa Narodowego opracowanie szczegółowego modelu sił zbrojnych, ich finansowania i systemu dowodzenia – poinformowało BBN.
"Zgodnie z życzeniem prezydenta, przedstawiliśmy zawartość SPO, który jest bardzo obszernym dokumentem. Wskazywaliśmy na te obszary na które naszym zdaniem należało zwrócić szczególną uwagę" – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
"Prezydent przedstawił swoje uwagi, poprosił o pogłębioną analizę modelu sił zbrojnych, ich finansowania, koncepcję kierowania obroną państwa oraz koncepcję zmian w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi" - dodał szef BBN. Jak powiedział, planowanych zmian w strukturze dowódczej dotyczy projekt ustawy, który jest po uzgodnieniach wewnętrznych w MON, i jest jawnym załącznikiem do raportu z SPO.
Opinia BBN ma dotyczyć kwestii związanych z prerogatywami prezydenta, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, w tym przywrócenia stanowisk dowódców rodzajów sił zbrojnych i roli szefa Sztabu Generalnego WP.
Szef BBN powiedział, że stanowisko w sprawie przygotowywanej ustawy zostanie przedstawione w ciągu kilkunastu dni. Wyniki samego SPO – z którego raport jest niejawny – BBN ma jeszcze analizować przez kilka tygodni. Jak powiedział Soloch, Biuro zwróciło się do MON o dodatkowe informacje o ustaleniach Przeglądu.
Według zapowiedzi BBN "prezydent zajmie stanowisko odnośnie do rekomendacji zawartych w Strategicznym Przeglądzie Obronnym – w tym projektu ustawy wprowadzającej nowy system kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP – po zapoznaniu się z analizą BBN".
SPO był przygotowywany przez MON od lipca ub. r., na początku maja odpowiedzialny za Przegląd wiceminister obrony Tomasz Szatkowski przekazał do szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi.
SPO odnosi się do potrzeb wojska, nie tylko w kwestii uzbrojenia, ale także sposobu i intensywności ćwiczeń. Jednym z zagadnień, których dotyczył SPO, była zapowiedziana przez obecne kierownictwo MON zmiana systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi z dwoma głównymi dowództwami – generalnym i operacyjnym oraz Sztabem Generalnym w roli głównego organu planowania, a nie dowodzenia.
SPO stał się podstawą przedstawionej w maju koncepcji obronnej RP. Zakłada ona m. in. zwiększenie poziomu finansowania sił zbrojnych, zwiększenie ich liczebności i osiągnięcie zdolności do samodzielnej obrony terytorium.
Dotychczas MON przeprowadziło dwa strategiczne przeglądy obronne. Pierwszy, zainicjowany za rządów SLD, został przeprowadzony w latach 2004-06, drugi ukończono w 2011 r. W latach 2010-13 przeprowadzono Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego (SPBN), który dotyczył nie tylko obronności i aspektów wojskowych. Niektóre konkluzje SPBN wielokrotnie krytykowało obecne kierownictwo MON.(PAP)
brw/ wkt/