Władze Peru domagają się od rządu w Madrycie zwrotu XVIII-wiecznych malowideł, które Lima nabyła na aukcji w Hiszpanii za 45 tys. euro. W piątek ministerstwo kultury Hiszpanii poinformowało, że dzieła te nie mogą opuścić kraju.
Resort kultury uznał, że wystawione na majowej aukcji dzieła sztuki nie mogą opuścić Hiszpanii, gdyż “nie mogą być przedmiotem eksportu z powodu dużej wartości”.
“Zarówno przed rozpoczęciem, jak i zamknięciem licytacji, organizatorzy tego wydarzenia informowali uczestników licytacji, że malowidła nie mogą zostać wywiezione z Hiszpanii. Muzeum Sztuki w Limie, nabywając te dzieła, powinno być świadome, że nie spełniło warunków aukcji” - ogłosił resort.
W odpowiedzi ministerstwo kultury w Limie przypomniało, że malowidła nabyte przez Peru na aukcji zostały w przeszłości wywiezione z tego kraju przez hiszpańskich kolonialistów.
“Podtrzymujemy nasze wysiłki i działania zmierzające do tego, aby dzieło o nazwie Codex Trujillo, mające najwyższą wartość artystyczną, a zarazem będące fundamentalnym dokumentem dla tożsamości Peru, powrócił do swego kraju” - głosi odpowiedź ministerstwa kultury Peru.
Prośbę rządu w Limie wsparło w ostatnich godzinach ponad 50 znawców kultury, sztuki i muzealnictwa z państw Ameryki Łacińskiej. W skierowanej do Madrytu petycji poprosili oni, aby Hiszpania nie “osłabiała dążeń tego kraju do pielęgnowania przedmiotów związanych ze swoją historią”.
Na majowej aukcji w Madrycie wystawiono niewielką część akwarel wchodzących w skład kolekcji Codex Trujillo – zaledwie 136. Pozostałych 1275 malowideł znajduje się w Bibliotece Pałacu Królewskiego w Madrycie.
Codex Trujillo, który określany jest też jako Codex Martinez Companon, to zbiór malowideł i utworów muzycznych, wydany przez biskupa Trujillo. Akwarele prezentują życie dawnych mieszkańców Peru, skolonizowanego przez Hiszpanów w XVI w. Autorzy malowideł, które powstały w latach 1782-85, są nieznani. Dzieła zostały wywiezione do Hiszpanii pod koniec XVIII w.
Zablokowanie wywozu do Peru dzieł sztuki nabytych w czasie aukcji to nie pierwszy przypadek w Hiszpanii. Wcześniej Madryt podjął takie kroki w odniesieniu do znajdujących się na terenie Hiszpanii dzieł sztuki nabytych przez Mali oraz Boliwię.
Marcin Zatyka (PAP)
zat/ fit/ kar/