Wystawa w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, konferencja naukowa w gdańskim ECS oraz specjalny koncert w Gdyni złożą się na obchody 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Trójmieście. W 1987 r. papież odwiedził Pomorze w ramach swojej trzeciej pielgrzymki do kraju.
Wystawa przypominająca przebieg papieskiej pielgrzymki sprzed 30 lat zostanie otwarta w niedzielę w gdańskiej Bazylice Mariackiej. Ekspozycję tą, noszącą tytuł "To jest nasza Ojczyzna – to jest nasze +być+ i nasze +mieć+. Jan Paweł II w Trójmieście – czerwiec 1987", przygotowali pracownicy Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
Jak poinformowała PAP pracownik gdańskiego oddziału IPN, Elżbieta Strehlau, która wraz ze Sławomirem Formellą przygotowała ekspozycję, na wystawę składa się kilkanaście dwustronnych paneli prezentujących najważniejsze wydarzenia związane z przebiegiem wizyty Jana Pawła II w Trójmieście w 1987 r.
Na panelach znalazły się liczne fotografie dokumentujące pobyt papieża w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, informacje przypominające tło historyczne tej papieskiej wizyty, a także informacje na temat przebiegu wizyty i najważniejsze cytaty z kazań i innych wystąpień, które miału miejsce w jej trakcie.
Tekst na tablicach podano w polskiej i angielskiej wersji językowej. Wystawa prezentowana będzie w Bazylice Mariackiej do 31 sierpnia 2017 r.
Gdynia uczci rocznicę wizyty papieża widowiskiem multimedialno-muzycznym pt. "Wciąż tak blisko", które zaplanowano na niedzielne popołudnie na terenie Al. Jana Pawła II. W koncercie - pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego wystąpią: Elbląska Orkiestra Kameralna, Polski Chór Kameralny Jana Łukaszewskiego a także Natalia Szroeder, Muniek Staszczyk, Natalia Kukulska, Rafał Brzozowski, Anna Jurksztowicz i Mieczysław Szcześniak.
Z kolei w poniedziałek i wtorek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa "Pielgrzymki papieskie w PRL". Jak zapowiedzieli przedstawiciele ECS, w trakcie konferencji mowa będzie m.in. o obrazie pielgrzymek w prasie drugoobiegowej i w dokumentach komunistycznych służb w Polsce i w Niemczech Wschodnich. Uczestnicy spotkania dyskutować będą również m.in. o posłaniu Jana Pawła II dotyczącym idei jedności i integracji europejskiej.
Uczestnikom spotkania zaprezentowany zostanie także uruchomiony w ostatnich dniach przez IPN portal przygotowany specjalnie z myślą o uczczeniu 30. rocznicy papieskiej pielgrzymi. W portalu ulokowanym na stronie www.trzeciapielgrzymka.ipn.gov.pl Instytut zamieścił najciekawsze – pochodzące z jego archiwów materiały dotyczące tej wizyty głowy Kościoła rzymskokatolickiego, w tym cyfrowe kopie dokumentów, filmów, fotografii, map, grafik i broszur.
Pielgrzymka papieża do Polski w czerwcu 1987 r. przebiegała pod hasłem "Do końca ich umiłował". W trakcie tej wizyty, która miała miejsce między 8 a 14 czerwca, papież odwiedził Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź. Jednym z głównych celów pielgrzymki był udział papieża w odbywającym się w Warszawie II Krajowym Kongresie Eucharystycznym. Papież zainaugurował go 8 czerwca mszą św. w kościele Wszystkich Świętych. W trakcie pielgrzymki dokonał też dwóch beatyfikacji: w Tarnowie beatyfikowana została Karolina Kózkówna, zaś w Warszawie - bp Michał Kozal.
W Trójmieście Jana Pawła II przebywał 11 i 12 czerwca. W tym czasie wziął udział w uroczystościach w Gdyni, skąd udał się na chwilę na sopockie molo. W gdańskiej Oliwie Jan Paweł II spotkał się z Lechem Wałęsą i jego rodziną a także przedstawicielami środowisk twórczych i naukowych. Papież zagościł też na gdańskim Westerplatte, gdzie spotkał się z młodzieżą oraz w Bazylice Mariackiej, gdzie odbyło się spotkanie z chorymi i cierpiącymi. W drodze na gdańską Zaspę, gdzie odprawił mszę dla ludzi pracy, pomodlił się także pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
Na Westerplatte papież, przypominając obronę półwyspu w pierwszych dniach września 1939, zwrócił się do młodzieży m.in. słowami: "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje +Westerplatte+. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można +zdezerterować+".
Z kolei w trakcie mszy odprawionej na gdańskiej Zaspie padły m.in. słowa: "Jeden drugiego brzemiona noście – to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu". (PAP)
aks/ wkt/