Łódź otrzymała 83 głosy - Buenos Aires 86, a Minneapolis 39 - w staraniach o Expo 2020. Takie są wyniki wtorkowego głosowania podczas 161. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu.
Jak przypomniał kierownik projektu Expo w Urzędzie Miasta Łodzi Maciej Riemer podstawą głosowania były raporty misji ewaluacyjnych, zawierające ocenę przygotowania poszczególnych krajów do organizacji Expo. "O ile raporty o Polsce i Argentynie były pozytywne i było właściwie pewne, że zostaną one przyjęte, o tyle było pytanie co do Minneapolis ponieważ raport wykazywał pewne błędy i braki tej kandydatury. Stąd Biuro Wystaw rekomendowało jej odrzucenie. Głosowanie - ku zdziwieniu części delegatów - okazało się jednak pomyślne dla Amerykanów. Ameryka została w grze i będziemy rywalizować do listopada zarówno z Minneapolis jaki i Buenos Aires" - powiedział Riemer.
Kandydatura Minneapolis przeszła jednym głosem: "38 głosów było za odrzuceniem a 39 za pozostaniem Minneapolis w grze" - podkreślił Riemer. Dodał, że Polska, która uzyskała 83 głosy i Argentyna - 86 - miały tylko po jednym głosie sprzeciwu. Uczestników głosowania było 89, uprawnione są 103 państwa a samych członków BIE jest 170.
"Dzisiejszy dzień wskazuje nam strategię na kolejne miesiące rywalizowania nie tylko z Argentyną ale także ze Stanami. Na kolejnym zgromadzeniu BIE w listopadzie tego roku będą już wybory organizatora Expo. Do tego czasu musimy zbudować poparcie dla naszej kandydatury" - podsumował Riemer, dodając, że: "usłyszeliśmy bardzo dużo głosów sympatii mam więc nadzieję, że to jest dobry punkt wyjścia do dalszej pracy".
Większa, 30 minutowa, prezentacja kandydatów do organizacji tzw. małego Expo 2022 odbędzie się w środę.
Wystawa w Łodzi miałaby się odbywać od czerwca do września 2022 r. Tematem przewodnim ma być rewitalizacja miast, jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie. Wyjątkowość Expo 2022 w Łodzi polegać ma na tym, że wystawa nie będzie budowana od podstaw na obrzeżach miasta, lecz powstanie w ścisłym jego centrum. Władze Łodzi zakładają, że tylko ok. 30 proc. obiektów wzniesionych na potrzeby Expo ma mieć charakter tymczasowy – większość pawilonów, apartamentów dla obsługi czy infrastruktury związanej z bezpieczeństwem i spędzaniem wolnego czasu po zakończeniu Expo stosunkowo niedużym kosztem ma być przekształcona na biura, mieszkania, punkty o charakterze usługowym czy handlowym. Ich komercjalizacją zajmie się specjalnie powołana spółka.
W związku z Expo 2022 w kwietniu przebywała w Polsce delegacja Międzynarodowego Biura Wystaw z misją ewaluacyjną. Spotkała się z najwyższymi przedstawicielami administracji państwowej i przeprowadziła wizytację terenów wystawienniczych w Łodzi. Wnioski misji zostały przedstawione w formie raportu podczas 161. Zgromadzenia Ogólnego BIE w Paryżu we wtorek. Na ich podstawie odbyło się głosowanie.
International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat pomiędzy światowymi edycjami wystaw i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. W przypadku Łodzi na temat wystawy wybrano rewitalizację obszarów miejskich.
Jeśli Łódź zdobędzie prawo do organizacji Expo, w czasie trzech miesięcy trwania wystawy miasto może odwiedzić nawet 8 mln zwiedzających. Zdaniem władz, możliwość zaprezentowania się Polski na Expo będzie czynnikiem rozwojowym, nie tylko dla Łodzi i całego kraju, ale nawet dla Europy Środkowo-Wschodniej.
Z Paryża Katarzyna Krzykowska (PAP)
ksi/ pat/