14 laureatów ogólnopolskiego konkursu "Wolontariusz Roku", wśród których są zarówno indywidualni uczniowie, koła wolontariackie, jak i całe szkoły, nagrodzono w środę podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.
Celem konkursu zorganizowanego przez MEN było promowanie idei pomagania innym i pokazanie, jak niezwykle ważne jest to działanie w środowisku szkolnym i lokalnym.
"Jestem dumna z tego, że mogę was dziś gościć, zaszczycona faktem, że mogę przebywać wśród was, że mogę przebywać wśród tych, którzy czynią dobro" - powiedziała do uczestników gali minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Dodała, że to, co robią, "robią spontanicznie z dobroci serca". "Czujecie taką potrzebę, ale jednocześnie dajecie siebie drugiemu człowiekowi: koleżance, koledze, czasami rodzinie, sąsiadce. Nawet nie wiecie, a dorośli już wiedzą, ile się przy okazji uczycie" - dodała.
Minister podkreśliła, że dzięki wolontariatowi dzieci i młodzież uczą się odpowiedzialności za siebie i za innych, organizacji i współpracy. Dzięki temu w wieku dorosłym będą lepszymi ludźmi, nie tylko lepszymi pracownikami, ale także lepszymi mężami i żonami.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych.
W kategorii szkoły podstawowe pierwsze miejsce otrzymał Mały Wolontariat Cecylki Knedelek przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Świętej Jadwigi w Świerklanach. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie, a trzecie - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Zielonce. Wyróżnienie przyznano Szkole Podstawowej im. Świętego Kazimierza i Jana Pawła II w Zagórzu.
W kategorii szkoły gimnazjalne pierwsze miejsce zajęło Szkolne Koło Caritas w Publicznym Gimnazjum im. Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Tymowej, drugie miejsce - Specjalne Gimnazjum przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Gostchorzy, trzecie miejsce - Klub Młodego Wolontariusza w Gimnazjum nr 7 w Częstochowie. Wyróżnienie przyznano Mikołajowi Konopko z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie.
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne I nagrodę otrzymała Ewelina Szelewicka z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Augusta i Juliusza Vetterów w Lublinie. Drugie miejsce zajęło Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, a trzecie - Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Przyznano też trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Mateusz Olborski z XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Łodzi, Szkolny Klub Wolontariatu "Iskierka Nadziei" w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach i Szkolne Koło Wolontariatu w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze.
Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Obecny, kończący się rok szkolny 2016/2017 ogłoszony został w polskich szkołach "Rokiem Wolontariatu". Jednym z jego ważnych wydarzeń był właśnie konkurs "Wolontariusz Roku".
Do konkursu napłynęło blisko 400 zgłoszeń. Aby przystąpić do konkursu szkoła musiała przygotować maksymalnie 120 sekundowy film dowolną techniką, w którym zaprezentowany był kandydat na Wolontariusza Roku oraz jego praca na rzecz propagowania idei wolontariatu. Przy ocenie filmów jury konkursu brało pod uwagę m.in. skalę działań podejmowanych przez wolontariusza oraz widoczne i realne efekty jego pracy i działań.
Wolontariat to świadoma, bezinteresowna działalność na rzecz innych lub całego społeczeństwa. Jak pokazują badania Stowarzyszenia Klon/Jawor, od kilku lat odsetek wolontariuszy wśród Polaków jest niezmienny - w działalność społeczną angażuje się co piąty z nas. Systematycznie przybywa jednak organizacji, które korzystają z pracy wolontariuszy. Z badań wynika, że wolontariusze to najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone, ze stabilną sytuacją materialną. Wolontariat kojarzony jest najczęściej z pomocą osobom w potrzebie, z pracą w hospicjum, zbieraniem pieniędzy na ważne społecznie cele lub pracą w schronisku dla zwierząt. (PAP)
dsr/ pru/ akw/