500 różnych widoków Lublina – obrazów, grafik, rysunków – wykonanych przez m.in. Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, zgromadzono na wystawie „Portret Miasta”, która zostanie w czwartek otwarta w Muzeum Lubelskim.
Wystawa „Portret Miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618-1939” przygotowana została z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. „Będziemy mogli pokazać mieszkańcom Lublina i gościom, jak Lublin się rozwijał, jak wyglądał na przestrzeni ponad 400 lat. Na wystawie gromadzimy prace oryginalne” - powiedziała kurator wystawy Renata Bartnik.
Na ekspozycji będą m.in. najstarsze i najważniejsze panoramy miasta np. miedzioryt Abrahama Hogenberga z 1618 r. i obraz Philipa Dombecka „Wjazd gen. Zajączka do Lublina" z 1826 r. Będzie też można zobaczyć widok miasta, namalowany w połowie XVI wieku na ścianie kamienicy Lubomelskich na Starym Mieście w Lublinie.
Bartnik podkreśliła, że trwają spory, czy to jest widok Lublina, czy nie. „Ja uważam, że to jest raczej jakieś idealne miasto późnogotyckie, ale większość badaczy przyjmuje, że jest to Lublin. Pokażemy wydruki fotograficzne tej polichromii” – dodała kurator.
Wystawa będzie zorganizowana tak, by pokazać zmiany i rozwój poszczególnych miejsc Lublina. Na przykład w części poświęconej wzgórzu zamkowemu można będzie oglądać prace obrazujące m.in. zamek nowożytny, ruiny zamku z XVIII i początku XIX w., nowy gmach zamkowy czyli więzienie zbudowane tu w 1826 r. Osobne części wystawy poświęcone będą m.in. nieistniejącej już dzielnicy żydowskiej, wzgórzu staromiejskiemu, czy dzielnicom Czechów i Wieniawa, które niegdyś były oddzielnymi miejscowościami.
Bartnik podkreśliła, że niektóre z prezentowanych na wystawie prac malarskich i graficznych przypomną miejsca, których architektura nie zachowała się lub została zmieniona, np. nieistniejącą już drewnianą zabudowę przedmieść.
Wśród 500 obrazów olejnych, rysunków i grafik na ekspozycji znajdzie się wiele prac autorstwa znakomitych artystów polskich m.in. Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Franciszka Kostrzewskiego, Aleksandra Orłowskiego, Wojciecha Gersona. „Lublin przyciągał różnych dobrych artystów. Niektórzy wykonywali tu swoje prace na zamówienie np. ówczesnych władz” – zaznaczyła Bartnik.
Większość prezentowanych na wystawie prac pochodzi ze zbiorów Muzeum Lubelskiego, a pozostałe wypożyczono z innych polskich muzeów, archiwów i bibliotek.
Wystawę „Portret Miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618-1939” można będzie oglądać do 31 sierpnia. (PAP)
ren/ agz/