Do zamieszczania na portalach społecznościowych zdjęć i materiałów wideo z pielgrzymek zachęca Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Akcja #PolskaPielgrzymuje potrwa do 26 sierpnia, czyli do uroczystości 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Rzecznik prasowy KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik zastrzegł w czwartek na konferencji prasowej, że jeśli inicjatywa spotka się z dużym zainteresowaniem internautów, zostanie przedłużona.
Biuro Prasowe KEP podało, że na Facebooku materiały publikowane będą na specjalnym profilu "Polska Pielgrzymuje", a na Twitterze z hashtagiem - #PolskaPielgrzymuje. Można nadsyłać relacje nie tylko z tradycyjnych pieszych pielgrzymek, lecz także tych biegowych, rowerowych czy rolkowych, a także zagranicznych wyjazdów do miejsc kultu.
Sekretarz KEP bp Artur Miziński dodał, że dzięki akcji #PolskaPielgrzymuje "setki tysięcy osób, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć fizycznie w pielgrzymkach, będą mogły choć trochę poczuć ich atmosferę i włączyć się duchowo". Wyjaśnił, że taki ktoś może się pomodlić w domu, kościele lub przy kapliczce. "Udział w pielgrzymce to przede wszystkim wielkie przeżycie duchowe, możliwość pogłębienia wiary i doświadczenia wspólnoty z innymi ludźmi. Ale to także zmaganie z trudami drogi: zmęczeniem, odciskami na stopach, złą pogodą czy niekomfortowymi warunkami noclegowymi. Możemy podzielić się tym wszystkim także w mediach społecznościowych, a tym samym umożliwić duchowy udział tym, którzy nie mogą pielgrzymować" - dodał bp Miziński.
Jego zdaniem, media społecznościowe są narzędziem, które mają ogromny potencjał również w działaniach duszpasterskich i ewangelizacyjnych. "Zachęcamy do ich wykorzystywania właśnie do tych celów. Kościół nie zamyka się na współczesne trendy obecne w internecie, ale chce z nich umiejętnie i mądrze korzystać, bo jak mówi św. Jan Paweł II, wiara umacnia się, gdy jest przekazywana" - powiedział bp Miziński.
Uczestniczący w konferencji zastępca kierownika Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej o. Dariusz Laskowski poinformował, że w ubiegłym roku na Janą Górę przyszło 246 pielgrzymek pieszych, w których uczestniczyło 122 tys. osób. Natomiast w 233 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział 1 mln 325 tys. osób (w tym uczestnicy spotkania z papieżem Franciszkiem).
Dodał, że z okazji Światowych Dni Młodzieży Jasną Górę odwiedziło ok. 300 tys. młodych z całego świata w ok. 2,5 tys. grupach. Natomiast podczas lipcowego spotkania z Franciszkiem na Jasnej Górze zgromadziło się ok. 400 tys. pielgrzymów. (PAP)
skz/ karo/