Egzotyczne zespoły folklorystyczne m.in. z Indii, Meksyku, Indonezji i Jakucji będzie można podziwiać na rozpoczynającym się w niedzielę w Nowym Sączu (Małopolskie) 25. Międzynarodowym Święcie Dzieci Gór.
Jak powiedział PAP dyrektorka biura organizacyjnego festiwalu Małgorzata Kalarus, w tegorocznym Święcie Dzieci Gór weźmie udział 13 zespołów folklorystycznych w tym 8 zagranicznych.
Na nowosądeckim festiwalu prezentują się grupy folklorystyczne z górskich regionów świata. Ideą organizatorów jest kształtowanie wspólnej akceptacji i tolerancji dla odmienności kulturowych, religijnych, obyczajowych oraz likwidowanie uprzedzeń i podziałów, dlatego dzieci przez ponad tydzień będą razem mieszkać i występować.
"Każdy zespół zagraniczny ma swój zespół partnerski z Polski, bo ideą festiwalu jest dziecięca przyjaźń. Poprzez wspólne występy i przebywanie z sobą, dzieci poznają nawzajem swoją kulturę, język czy religię" – wyjaśniła Małgorzata Kalarus.
Festiwalowa publiczność będzie miała okazję ujrzeć egzotyczne tańce radości z Jawy Środkowej czy szamański taniec z Borneo, które zaprezentuje zespół z Indonezji. Ciekawie zapowiada się też grupa z Indii, która zaprezentuje żywiołowy taniec z kijami, będący przedstawieniem walki między boginią Durga a demonem Mahiszasura, oraz taniec kobiet zajmujących się łapaniem węży.
Zespół z Turcji zaprezentuje tańce z rejonu Wschodniej Anatolii, a także tańce ankarskich Sejmenów - stanowiących formację wchodzącą w skład seldżuckiego wojska i znanych ze swoich oryginalnych mundurów i uzbrojenia oraz tańce Zejbeków - nieregularnych jednostek milicji i partyzantki.
Festiwalowym prezentacjom będzie przyglądało się międzynarodowe jury złożone z etnografów, etnologów, choreografów i ekspertów od muzyki etnicznej.
Święto Dzieci Gór zakończy się 30 lipca. Podczas koncertu finałowego wszystkie zespoły wspólnie zatańczą krakowiaka.
Organizatorem Święta Dzieci Gór jest Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu. W swoich założeniach festiwal nawiązuje do przedwojennego Święta Gór, którego głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich. (PAP)
szb/ pat/