Ponad 120 dzieł artystów ludowych i profesjonalnych przedstawiających postać Chrystusa Frasobliwego - rzeźb w drewnie i kamieniu, obrazów na szkle i płótnie, rysunków oraz grafik - można zobaczyć od czwartku w galerii bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.
„Wystawa ukazuje jedyny w swoim rodzaju, a jednocześnie niezwykle ważny tak dla dawnej, jak i współczesnej sztuki sakralnej, wizerunek Chrystusa Frasobliwego” – powiedział dyrektor Ośrodka Leszek Miłoszewski.
Jak ocenił kurator wystawy Zbigniew Micherdziński, mogłoby się wydawać, że postać Chrystusa Frasobliwego jest znana tylko w Polsce. „To nie jest prawdą; jest znany w całej Europie. To jednak Polacy szczególnie upodobali sobie ten wizerunek Chrystusa. Jest on nam niezwykle bliski. To postać, do której od wieków zwracaliśmy się z prośbami” – powiedział.
Na ekspozycję składają się przede wszystkim prace z kolekcji prywatnych w Krakowie, Tarnowie i Bielsku-Białej. „Te dzieła nie są zbyt często oglądane. Dlatego tworząc wystawę zdecydowaliśmy się oprzeć ją głównie na nich” – powiedział kurator Zbigniew Micherdziński.
W galerii zobaczyć można też eksponaty ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz rzeźby, które zostały wykonane przez artystów na zamówienie organizatorów wystawy. Całość dopełniają zdjęcia przydrożnych kapliczek oraz wiersze poetów poświęcone Chrystusowi Frasobliwemu.
Wicedyrektor Ośrodka Monika Kasperek-Zacny powiedziała, że wśród twórców dzieł są autorów są artyści z południa Polski, m.in. z Rzeszowszczyzny, Małopolski oraz Beskidów. To m.in. Jan Bojko, Leszek Cieślik, Józef Hulka, Stanisław Kwaśny, Rozalia i Józef Szypułowie, Antoni Baran, Stanisław Hołda, Jan Mika, Eugeniusz Mucha, Andrzej Cichoń, Jerzy Zbożek i Antoni Mazur. Najstarsze eksponaty pochodzą z końca XIX w.
Chrystus Frasobliwy to przedstawienie rozmyślającego, zatroskanego Jezusa w pozycji siedzącej, z głową opartą na dłoni. Na głowie ma koronę cierniową. Najstarsze takie wizerunki, z końca XIV w., pochodzą z Niemiec i Austrii. W Polsce pojawiły się na przełomie XV i XVI w.
Wystawę można oglądać w galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej do 15 października. Potem prezentowana będzie m.in. w Krakowie i Zakopanem. (PAP)
szf/ agz/