Mapping na elewacji katedry opowiadający o pierwszych władcach Polski będzie główną atrakcją tegorocznego Festiwalu Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska” w Gnieźnie. W trwającym w weekend wydarzeniu weźmie też udział niemal pół tysiąca rekonstruktorów.
Gniezno, uznawane za pierwszą stolicę Polski, było najważniejszym ośrodkiem władzy świeckiej i biskupiej oraz miejscem koronacji pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. To historyczne i kulturowe dziedzictwo Gniezna od 2000 roku promowane było poprzez cykl imprez "Spotkania z historią". W 2009 roku zostały one przekształcone w imprezę pod nazwą "Koronacja Królewska".
Jak tłumaczył PAP kierownik festiwalu Łukasz Majerski, największą atrakcją tegorocznej edycji będzie prezentowany po raz pierwszy pokaz video mappingu 3D, który zostanie wyświetlony na elewacji gnieźnieńskiej katedry.
„Wykonana w tej efektownej technice animacja będzie spektaklem opowiadającym o najważniejszych momentach z historii pierwszej stolicy Polski. Autorem widowiska będzie warszawski zespół Free The Colors, mający na koncie podobne realizacje na całym świecie. Pokaz video mappingu będzie zwieńczeniem pierwszego dnia imprezy, a poprzedzą go inscenizacja historyczna +Władcy dynastii Piastów+ oraz taniec ognia +Fireshow+” – powiedział.
W tym roku w wydarzeniu weźmie udział niemal pół tysiąca rekonstruktorów: wojów, rzemieślników i odtwórców epoki średniowiecza z całej Polski. „Koronację Królewską” zainauguruje w sobotę prezentacja życia codziennego w czasach pierwszych władców, korowód historyczny ulicami Starego Miasta, natomiast oficjalnym rozpoczęciem będzie tzw. „Brama historii” i prezentacja drużyn wojów przy pomniku Bolesława Chrobrego.
„W trakcie wydarzenia odbędzie się także wiele bitew i turniejów, w tym m.in. +Bitwa o most+, czyli krwawe starcie drużyn na miecze i topory, +Wielka Bitwa w obronie Wzgórza Lecha+, podczas której wszyscy wojowie spotykają się na placu i tam dojdzie do pojedynku. W sobotę odbędzie się także pokaz woltyżerki konnej z elementami kaskaderskimi Bractwa Rycerskiego +Jastrzębiec+ z Gniezna” – mówił Majerski.
W niedzielę natomiast na uczestników festiwalu czekać będzie m.in. XI Turniej Łuczniczy „O Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu”, a także turniej walk „O miecz Bolesława Chrobrego”.
„Po południu w Gnieźnie zaplanowaliśmy też wielką bitwę w obronie Wzgórza Lecha i bitwę Armii Kartonowej z Armią Królewską. Przez całe dwa dni będziemy na warsztatach konstruować dla dzieci i dorosłych kartonowe zbroje, oczywiście można będzie je sobie wykonać także samemu w domu – najważniejsze, by wspólnie włączyć się do tego wydarzenia” – podkreślił Majerski.
Nowością tegorocznej edycji będzie możliwość skosztowania „Wojciacha”, czyli specjalnego wypieku, który został oficjalnym ciastkiem promocyjnym Gniezna. Tegoroczny festiwal upamiętni także dwie ważne dla Gniezna rocznice: 600-lecia prymasostwa w Polsce oraz 1020. rocznicę śmierci św. Wojciecha.
Festiwal Kultury Słowiańskiej "Koronacja Królewska" potrwa do niedzielnego wieczora. (PAP)
ajw/ itm/