W 300 wydarzeniach kulturalnych, wycieczkach i atrakcjach rozrywkowych będą uczestniczyć łodzianie w ramach obchodzonej w ten weekend 594. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich. Oficjalna część uroczystości odbyła się w sobotnie południe na Starym Rynku.
Jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Łodzi uczczono na centralnym placu Starego Miasta, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający uzyskanie przez Łódź praw miejskich. Nadał je 29 lipca 1423 r. w Przedborzu nad Pilicą król Władysław Jagiełło.
W 594. rocznicę tego wydarzenia władze miasta oraz mieszkańcy, w tym także najmłodsi łodzianie, złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz laurki. Wysłuchano również "Prząśniczki" będącej hymnem Łodzi.
"Urodziny to taki czas, kiedy składamy sobie życzenia i marzymy. Przy tej okazji chciałbym powiedzieć o trzech takich życzeniach. Po pierwsze to marzenie, by wielki proces rewitalizacji Łodzi, który właśnie rozpoczynamy, za kilka lat się zakończył i aby Łódź była piękna i tętniła życiem. Po drugie, byśmy tą zrealizowaną już rewitalizacją Łodzi mogli pochwalić się podczas organizacji tzw. małego Expo w 2022 r. I wreszcie po trzecie, by mieszkańcy pytani za kilka o to, co sądzą o Łodzi mogli bez wahania powiedzieć, że to miasto, w którym naprawdę dobrze żyć" – powiedział w okolicznościowym przemówieniu wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi i senator Ryszard Bonisławski w rozmowie z PAP zaznaczył, że przypominanie o rocznicy lokacji Łodzi buduje lokalny patriotyzm. "Zawsze przypominamy to wydarzenie, a w okrągłą rocznicę powiesiliśmy w Przedborzu tablicę, by pamiętano, ile Łódź zawdzięcza temu, że była tam siedziba króla w czasie polowań. Mam nadzieję, że w przyszłym roku, w 595. rocznicę, łodzianie poprzedzą święto na Starym Mieście wizytą w Przedborzu. Tak, jak dawnej pojechała tam delegacja do króla z petycją" - podkreślił.
W ramach obchodów 594. urodzin Łodzi na Starym Rynku otwarto instalację artystyczną Jerzego Janiszewskiego, twórcy m.in. znaku graficznego Solidarności i logo dla Sejmu RP. Grafik przygotował jedną z kulturalnych atrakcji święta, zmieniającą plac w kolorową przestrzeń. Projekt składa się z czterech stalowych wież. Między nimi rozpięta jest sieć, do której zamocowano tysiące różnobarwnych wstążek, które na wietrze tworzą nieskończone kompozycje.
To - jak podkreślili organizatorzy urodzinowych wydarzeń – tylko jedna z ponad 300 atrakcji zaplanowanych w ramach jubileuszowych uroczystości. W sobotę i niedzielę otwarte dla mieszkańców i turystów będzie bowiem większość instytucji miejskich – m.in. teatry, muzea, galerie sztuki i inne placówki kultury, rozrywki, nauki, obiekty sportowe, kościoły, a nawet lotnisko.
W urodzinowy weekend można odwiedzić m.in. Muzeum Miasta Łodzi, które zaprasza do wnętrz Pałacu Poznańskich i poznania tajemnic o założycielu tego fabrykanckiego rodu. W tym miejscu przygotowano również opowieści o dawnej Łodzi i filmy poświęcone historii i rozwojowi miasta.
Wieczór i noc w więzieniu to propozycja Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Przy ul. Gdańskiej będzie można wejść do celi, w której więziono Józefa Piłsudskiego z żoną Marią czy błogosławioną Stanisławę Leszczyńską.
Wiele atrakcji przygotowało też EC1 Miasto Kultury, mieszczące się w dawnym kompleksie zrewitalizowanej miejskiej elektrociepłowni. To m.in. pokazy w Planetarium i prezentacja multimedialna "Energia Czasu". Goście będą mieli również okazję, by zobaczyć części ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1, którego otwarcie zaplanowane jest na grudzień.
"To tylko część bogatego programu, bo urodziny Łodzi to moc atrakcji. Można m.in. polecieć balonem i zobaczyć Łódź z innej perspektywy. Dla dzieci propozycję ma Teatr Lalek Arlekin, gdzie mali łodzianie będą mogli przebrać się w swoje ulubione postacie z bajek. ZOO będzie można odwiedzić za symboliczną złotówkę" – powiedziała Dominika Kawczyńska z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Wiele będzie działo się na też na najsłynniejszej łódzkiej ulicy Piotrkowskiej. Zaplanowano również 170 wycieczek po mieście oraz pikniki, warsztaty, wystawy i plenerowe spektakle. Wśród nich m.in. spacery po Łodzi przeszłości i przyszłości, akademickiej, filmowej, żydowskiej; po Księżym Młynie i podziemnych kanałach; szlakiem łódzkich murali; przejażdżki zabytkowymi tramwajami. Mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć "od kuchni" urząd pocztowy, łódzkie teatry, redakcje i zrewitalizowane fabryki.
Część muzyczna rozpoczęła się w piątek od koncertów na placu Wolności i w Manufakturze. W sobotę na obu scenach wystąpią m.in. Natalia Szroeder, Wilki, Hey i raper Adam Ostrowski - O.S.T.R., który odbierze tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.
Obecnie Łódź - według informacji GUS na koniec 2015 r. - jest trzecim miastem w kraju pod względem liczby ludności i czwartym pod względem powierzchni. (PAP)
bap/ agz/