Do 15 sierpnia można jeszcze nadsyłać zdjęcia - tzw. selfie - z których stworzona zostanie mozaika z wizerunkiem Matki Bożej. 26 sierpnia, podczas głównych uroczystości obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu, zawiśnie ona na wałach Jasnej Góry.
W ramach inicjatywy pod hasłem "Selfie dla Maryi", nadesłano już ponad 5 tys. zdjęć. "To zdjęcia indywidualne, ale też rodzinne, parafialne, szkolne, grupowe. Spływają nie tylko z Polski, ale i z zagranicy" – powiedział PAP koordynator przedsięwzięcia paulin o. Tomasz Tlałka. Do akcji dołączyli też biskupi m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak czy nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.
Akcja nie polega jednak na przesłaniu samego zdjęcia. Jak bowiem przypomniał o. Tlałka, do każdego selfie należy dołączyć swój duchowy dar dla Matki Bożej. "To są konkretne postanowienia duchowe np. codzienna modlitwa, czytanie Pisma Świętego. Zdarzają się też bardzo radykalne zobowiązania" – mówił paulin.
Zdjęcia jeszcze do 15 sierpnia można nadsyłać drogą elektroniczną, za pomocą formularza, znajdującego się na stronie koronamaryi.pl. Do akcji można dołączyć również przebywając na Jasnej Górze - jak podał o. Tlałka są tam wolontariusze, którzy na miejscu pomagają chętnym zrobić zdjęcie i je wysłać.
Paulin wyraził przekonanie, że wiele selfie jeszcze wpłynie, bowiem – jak mówił – sporo wędrujących na Jasną Górę pieszych pielgrzymek idzie w tym roku pod hasłem jubileuszu koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a ich przewodnicy mają zachęcać pątników do włączenia się w tę akcję.
Z nadesłanych selfie zostanie stworzona mozaika z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, która zawiśnie na jasnogórskich wałach 26 sierpnia, podczas głównych uroczystości obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.
"Selfie dla Maryi" prowadzone jest w ramach większej, rocznej inicjatywy "Żywa korona Maryi", którą jasnogórscy paulini rozpoczęli 8 września 2016 r., czyli w pierwszym dniu jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Polega ona na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego np. regularnej modlitwy, czytania Pisma Świętego, spowiedzi po wielu latach, pojednania z kimś po długim konflikcie, postanowienia porzucenia alkoholu, które należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przysłać na Jasną Górę. Jak dotąd, na Jasną Górę wpłynęło ponad 18 tys. takich zdjęć w formie papierowej. Są one umieszczane w Kaplicy Matki Bożej, w specjalnej ramie z napisem "Jesteśmy Koroną Maryi"; następnie wędrują do auli im. o. Kordeckiego i są tam prezentowane. Można je nadsyłać do końca trwania rocznych obchodów jubileuszu, czyli do 8 września.
Innym elementem akcji jest np. "Strefa Świadectw" - świadectwo o działaniu Matki Bożej w swoim życiu można przesyłać przez specjalny formularz, również umieszczony na stronie koronamaryi.pl.
Koronacja częstochowskiej ikony miała miejsce 8 września 1717 r. Korony przesłał papież Klemens XI, a koronacji dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek. Na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.
W listopadzie zeszłego roku Senat, a w grudniu Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2017 Rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej. Patronat nad jubileuszem oraz akcją "Żywa Korona Maryi" objęła Konferencja Episkopatu Polski. (PAP)
akp/ js/