Biżuterię z brązu i bursztynu pochodzącą z epoki brązu odnalazło dwóch mieszkańców powiatu sulęcińskiego w Lubuskiem. Przedmioty te przeleżały ziemi około trzech tysięcy lat – poinformował w środę PAP kier. Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. Błażej Skaziński.
Do znalezienia skarbu doszło kilka tygodni temu. Składa się na niego wiele przedmiotów i drobnych artefaktów. Wszystkie one znajdowały się w jednym miejscu. Prawdopodobnie stanowią element jednego naszyjnika i były nanizane na rzemień lub sznurek.
Wśród przedmiotów są m.in. figurka zoomorficzna, zawieszki spiralne i koszyczkowate, bursztynowy paciorek, kółka z drutu, ozdoby druciane i paciorki oraz blaszki z otworami. Łącznie to ponad 170 obiektów.
„Cały ten zbiór znalazcy przekazali konserwatorowi zabytków, wskazując miejsce jego znalezienia. Jest to cenne znalezisko i można powiedzieć unikatowe, ponieważ jest (...) prawdopodobnie kompletne i pozwoli na zrekonstruowanie naszyjnika niemal w całości” – powiedział PAP Skaziński.
Dodał, że zgodnie z procedurą, miejsce odnalezienia pradawnej biżuterii zostało oznaczone i dokładnie przebadane przez archeologów, którzy ujawnili kolejne elementy naszyjnika.
Sam skarb, po dokładnych badaniach i pracach konserwatorskich, trafi na ekspozycję w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp. Niewykluczone, że jego znalazcy otrzymają nagrodę. (PAP)
mmd/ agt/