"Ludwik Zamenhof – twórca esperanto" - pod takim tytułem w środę w Galerii Litewskiej Narodowej Komisji UNESCO w Wilnie została otwarta wystawa przygotowana na zlecenie MSZ Polski.
Otwarcie wystawy z okazji 100. rocznicy śmierci twórcy języka esperanto - który urodził się w Białymstoku i był też związany z Litwą – zainaugurowało na Litwie obchody ogłoszonego przez UNESCO Roku Ludwika Zamenhofa.
Prezentowana przez Instytut Polski w Wilnie wystawa opowiada o Ludwiku Zamenhofie, jego rodzinie, życiu w Białymstoku, o powstaniu języka esperanto oraz jego rosnącej popularności. Ukazuje także przykłady światowej literatury w tym języku i przedstawia zasłużonych esperantystów.
Wystawa zachęca również do nauki języka esperanto. We wrześniu w ramach ekspozycji odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży z języka esperanto.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński w rozmowie z PAP wskazał, że ta wystawa na Litwie jest bardzo odkrywcza.
„Mało kto tu wie, że Ludwik Zamenhof ma powiązania z Litwą i że ten rok jest ogłoszony przez UNESCO Rokiem Ludwika Zamenhofa. Dlatego chcemy tę wystawę pokazać nie tylko w Wilnie, ale też w innych litewskich miastach” - powiedział dyrektor Łapczyński.
Jesienią wystawa zostanie zaprezentowana w Kownie, a następnie w Veisiejai.
W Veisiejai, miasteczku leżącym między Wilnem a Druskiennikami, Ludwik Zamenhof, który z wykształcenia był lekarzem okulistą, w 1885 roku rozpoczął praktykę lekarską. Z Kowna natomiast pochodziła żona Zamenhofa, Klara Silbernik, a jej ojciec Aleksander Silbernik sfinansował m.in. wydanie podręcznika esperanto, którego autorem był Zamenhof.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ kot/ mc/