25.01.2011. Kraków (PAP) - 92 unikatowe fotografie z czasów II wojny światowej, ukazujące Kraków i jego okolice, pozyskało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Autorem zdjęć jest Otto Kluege, który jako oficer Wehrmachtu stacjonował w Krakowie. Jak poinformował PAP we wtorek Tomasz Owoc z oddziału MHK Fabryka Emalia Oskara Schindlera, zdjęcia przekazał do Krakowa syn oficera, dr Hans Kluege. W nawiązaniu kontaktu z nim pomógł prof. Andrzej Komosa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Muzeum pozyskało 92 czarno-białe zdjęcia w formacie 10 na 14 centymetrów z lat 1942-1943. Część z nich pokazuje Kraków: panoramę miasta, widok z mostu Dębnickiego na Wawel, bramę getta oraz ujęcie Plant z tramwajem od strony Poczty Głównej. Pozostałe ukazują sceny z życia ludności wiejskiej w rejonie Tyńca i Skotnik. Są także fotografie Przemyśla.
Pozyskane zdjęcia to część zbioru liczącego kilkaset fotografii, zgromadzonego przez Otto Kluege. Jako oficer Wehrmachtu stacjonował on w Krakowie i odpowiadał za zabezpieczenie linii kolejowej pomiędzy tym miastem a Trzebinią.
Krakowska placówka prowadzi rozmowy w sprawie przekazania jej dalszej części kolekcji wraz z negatywami, a także towarzyszących im dokumentów.
Na razie nie wiadomo, kiedy fotografie zostaną pokazane zwiedzającym. Przechowywane będą w nowym muzeum - Fabryce Emalia Oskara Schindlera, w której prezentowana jest wystawa "Kraków czas okupacji 1939 - 45". (PAP)
rgr/ abe/