Dawna letnia rezydencja biskupów warmińskich w Smolajnach ma zostać udostępniona turystom. Powstanie tam muzeum Ignacego Krasickiego, a także placówka artystyczno-edukacyjna. Obecnie w pałacu mieści się internat szkoły rolniczej prowadzonej przez powiat olsztyński.
List intencyjny w sprawie rewitalizacji zabytkowego Zespołu Pałacowego w Smolajnach podpisali w czwartek metropolita warmiński abp Józef Górzyński, wojewoda Artur Chojecki, marszałek warmińsko-mazurski Gustaw Brzezin, starosta olsztyński Małgorzata Chyziak oraz burmistrz Dobrego Miasta Stanisław Trzaskowski.
Przedstawiciele instytucji i urzędów wyrazili w ten sposób wolę współpracy w przygotowaniu rewitalizacji Pałacu w Smolajnach. Według planów będzie w nim prowadzona działalność muzealna, edukacyjna i turystyczna. Właścicielem dawnej letniej rezydencji biskupów warmińskich w Smolajnach jest Archidiecezja Warmińska.
Abp Józef Górzyński podkreślił, że intencją jest jak najszersze udostępnienie obiektu publiczności. "Można przeznaczyć, jak to się dzieje gdzie indziej, pałac na dom opieki, ale uznaliśmy że wówczas udostępnienie obiektu będzie ograniczone, a my chcemy, by z zabytkowego obiektu mogli korzystać turyści, a także by służył on celom artystycznym i edukacyjnym. Wiemy, że tak duże przedsięwzięcie wymaga uczestniczenia wielu instytucji, które są odpowiedzialne za organizowanie tak różnorodnych działalności, stąd podpisanie listu intencyjnego z udziałem tak szerokiego grona"- podkreślił abp Górzyński.
Według planów w pałacu mogłyby odpoczywać dzieci i młodzież kształcąca się w szkołach artystycznych, w tym w placówkach muzycznych. Będą mogły one tam również się rehabilitować oraz uczestniczyć w zajęciach sportowych.
Pałac w Smolajnach zbudował w połowie XVIII wieku bp warmiński Adam Stanisław Grabowski, który na Warmii był powszechnie szanowany i został zaliczony do największych dobrodziejów kościołów warmińskich. Hojnie je wyposażał w ołtarze, obrazy, szaty i sprzęty liturgiczne. Do Smolajn przyjeżdżał bp Ignacy Krasicki, książę poetów. Początkowo był koadiutorem bp Grabowskiego, a po jego śmierci został biskupem warmińskim. Bp Krasicki w pobliskim Lidzbarku Warmińskim pisał swoje utwory m.in. Bajki i Monachomachię, urządzał przyjęcia i zebrania literackie, koncerty i przedstawienia. I to właśnie tej postaci miałoby być dedykowane muzeum, które powstanie w Smolajnach.
Smolajny to mała wieś leżąca 6 kilometrów na północ od Dobrego Miasta i 30 kilometrów od Olsztyna. Leży tuż przy drodze 51 pomiędzy Dobrym Miastem i Lidzbarkiem Warmińskim. Przy pałacu jest park - ogród; mieści się tam także stadnina koni oraz staw.
Jak podano w czwartek podczas podpisania listu intencyjnego, we wrześniu ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej. Prawdopodobnie na wiosnę będzie znany zakres koniecznych prac przy rewitalizacji pałacu i otoczenia a także kwota, która należałoby przeznaczyć na przygotowanie pałacu na cele muzealne i edukacyjne.
Obecnie obiekt w Smolajnach dzierżawi od Archidiecezji Warmińskiej powiat olsztyński, który prowadzi szkołę rolniczą. W Smolajnach mieści się bursa szkolna. Jak powiedziała PAP starosta olsztyński Małgorzata Chyziak, z roku na rok spada zainteresowanie kształceniem się w technikum rolniczym. W ostatnim naborze przyjęto 16 uczniów, a w sumie w szkole kształci się 72 uczniów. W kursach zawodowych dla dorosłych uczestniczy około 40 osób. Stąd konieczność poszukiwania pomysłu na zagospodarowanie obiektu i jego rewitalizację, wymagającą dużych nakładów - dodała. (PAP)
ali/ itm/