2011-05-18 (PAP) - Wystawa "PROjekt hardKOR" poświęcona Komitetowi Obrony Robotników zostanie otwarta w czwartek w Muzeum PRL-u w Nowej Hucie. Jej celem jest przedstawienie pierwszej w bloku wschodnim jawnej organizacji opozycyjnej, której działalność przełamała barierę strachu wobec władzy.
„Wystawa przedstawi fenomen KOR-u, który skupiał ludzi wywodzących się z różnych środowisk, o różnej wrażliwości i poglądach, których połączyła idea sprzeciwu wobec niesprawiedliwości systemu komunistycznego” - poinformowała kierownik Muzeum PRL-u, Jadwiga Emilewicz.
Ekspozycja ma charakter multimedialny, ale z wykorzystaniem autentycznych eksponatów i dokumentów. Na wystawie znajdą się wspomnienia, fotografie, fragmenty filmów, relacje świadków historii, dokumenty (wydawnictwa podziemne, czasopisma, biuletyny, notatki dokumentujące zasady pomocy materialnej), wybrane cytaty z wspomnień działaczy KOR-u, dzienników, przedmioty pomagające wyobrazić sobie przestrzeń tamtego okresu.
Narracja na wystawie "PROjekt hardKOR" będzie niechronologiczna. Widz poprowadzony zostanie przez opowieść anonimowej rodziny robotniczej. Represjonowani opowiedzą o tym, jak żyło im się w pierwszej połowie lat 70., o podwyżce cen, strajkach i represjach, jakie ich spotkały.
Opowieści rodziny będą towarzyszyć wspomnienia działaczy i założycieli KOR-u, którzy opowiedzą o tym, czym był dla nich KOR, jakie metody działania przyjęli, w jaki sposób udało im się objąć swoją działalnością cały kraj, jakie represje ich spotykały.
Wśród świadków historii, którzy udzielili Muzeum PRL wywiadów są m. in. Mirosław Chojecki, Piotr Naimski, Ludwik Dorn, Ewa Milewicz, Jan Lityński, Henryk Wujec, Zbigniew Romaszewski, Seweryn Blumsztajn.
„Wystawa będzie też powstawała w czasie jej trwania, ponieważ od jej wernisażu na żywo będzie tworzone graffiti tematycznie związane z organizacjami opozycyjnymi działającymi przed powstaniem KOR-u” - dodała Emilewicz.
Wystawę przygotowano z okazji 35. rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników. Potrwa ona do 31 października.
Muzeum PRL-u to krakowski oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie. Zostało powołane w 2008 r. z inicjatywy Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy. Do tej pory w budynku dawnego kina Światowid zorganizowano kilka ekspozycji czasowych, muzeum przygotowało ścieżkę edukacyjną "Włóż buty, przyjdź do Huty" i realizowało inscenizacje oraz gry uliczne poświęcone ważnym wydarzeniom z najnowszej historii Polski.
Placówka do tej pory nie ma stałej ekspozycji. Gotowy jest już jej scenariusz, ale przetargu na jej urządzenie nie ogłoszono ze względu na brak decyzji, co ostatecznego kształtu Muzeum.(PAP)
rgr/ ls/