Wasz autorytet sprawia, że jesteście wzorcem zachowania nie tylko młodzieży, ale także władz państwowych - powiedział w piątek w Belwederze szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystego spotkania z weteranami walk o niepodległość RP.
Macierewicz podkreślił znaczenie możliwości spotkań z weteranami walk o niepodległość Rzeczpospolitej. "Ciągle mam w kościach ten czas, gdy te spotkania - z takimi ludźmi, jak wy - nie mogły się publicznie odbywać. To jest niezwykłym wyrazem przemiany, jaką przeżywamy i wielkiego dobra, jakie posiadamy i niepodległej ojczyznę, którą odbudowujemy. To wasza obecność - bohaterów przeszłości i bohaterów dnia dzisiejszego - jest tego największym świadectwem. Za to serdecznie dziękuję" - powiedział szef MON.
Przypomniał także, że weterani byli świadkami i sprawcami czynu niepodległościowego, walki, która "przełożyła się na to, że możemy odbudowywać Polskę niepodległą".
Szef MON: Trzeba sobie jasno powiedzieć, że wasz niezwykły autorytet w społeczeństwie, w narodzie polskim (...) sprawia, że każdy wasz gest, każdy ruch, każde słowo, każda opinia, każde stanowisko, ma gigantyczne znaczenie - jest wzorcem dla zachowania nie tylko młodzieży, ale także - jakże często - władz państwowych. Gdy mówicie białe - jest białe. Gdy mówicie czarne - staje się czarne. Ciągle pełnicie misję niepodległościową.
"Trzeba sobie jasno powiedzieć, że wasz niezwykły autorytet w społeczeństwie, w narodzie polskim (...) sprawia, że każdy wasz gest, każdy ruch, każde słowo, każda opinia, każde stanowisko, ma gigantyczne znaczenie - jest wzorcem dla zachowania nie tylko młodzieży, ale także - jakże często - władz państwowych. Gdy mówicie białe - jest białe. Gdy mówicie czarne - staje się czarne. Ciągle pełnicie misję niepodległościową. Teraz być może niemniejszą niż w swojej młodości, a może nawet większą, bo żyjemy w czasach, w których ta niepodległość ciągle jest przedmiotem niesłychanej walki; walki gospodarczej, politycznej i także wysiłku zbrojnego polskich żołnierzy rozsianych na całym świecie, gdzie podejmują tę realną walkę, która czasem jest przecież przedmiotem krytyki" - podkreślił Macierewicz. Podziękował weteranom za "siłę wytrwania przy niepodległości".
Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski podkreślił, że spotkania z weteranami w Belwederze stają się nową tradycją obchodów. "Dobrze, że spotykamy się właśnie tutaj - w Belwederze, miejscu, które było domem marszałka, ojca wolnej Polski, ojca niepodległości RP; państwa, które pokazało nam, że do dzisiaj jest wzorem dla nas, jak należy traktować tych, którzy walczyli o wolną Polskę" - zaznaczył Kolarski.
Poseł Anita Czerwińska (PiS) odczytała list okolicznościowy od marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, w którym przypomniał, że pod naporem hitlerowskiego i sowieckiego najeźdźcy Polacy nie zdołali ochronić kraju przed utratą wolności i suwerenności. "Zaciekły bohaterski opór wojsk polskich został zdławiony, a III Rzesza i Związek Radziecki rozpoczęły likwidację polskiej państwowości. Każda rocznica wybuchu II wojny światowej jest czasem szczególnej pamięci o tych, którzy walczyli na polach bitewnych w kraju i poza jego granicami, chroniąc naszej niepodległości" - napisał Kuchciński.
"Pokolenie weteranów walk o niepodległość Rzeczpospolitej i pokolenie opozycji antykomunistycznej, miało jeden wspólny cel - danie następnym pokoleniom wolnej Polski. Dzięki państwu ta wolna Polska jest, a my mamy ją pielęgnować i przekazać następnym pokoleniom ucząc się tego od was" - zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.
P.o szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zwracając się do obecnych na sali weteranów zaznaczył, że od ich pokolenia działacze opozycji antykomunistycznej "uczyli się jak kochać niepodległą Polskę i prowadzić walkę o nią w latach komunistycznego zniewolenia aż do 1989 r". "Pokolenie weteranów walk o niepodległość Rzeczpospolitej i pokolenie opozycji antykomunistycznej, miało jeden wspólny cel - danie następnym pokoleniom wolnej Polski. Dzięki państwu ta wolna Polska jest, a my mamy ją pielęgnować i przekazać następnym pokoleniom ucząc się tego od was" - zaznaczył.
Podczas uroczystości medalami "Pro Patria" odznaczono Bogusławę Kazimierę Markowską, Jana Sobieskiego, ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, ks. prałata Bogdana Bartołda oraz Michała Janiszewskiego.
Kasprzyk, uhonorował medalami i dyplomami okolicznościowymi "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945" weteranów, uczestników walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej: śp. Wiesława Gęsickiego, śp. Stanisława Mazurkiewicza, Irenę Zofię Romaszewską, Jarosława Wartaka, Kazimierza Wilka oraz Piotra Wójcika. Pamiątkowe ryngrafy otrzymali Kazimierz Klimczak i Henryk Prajs.
W piątkowych uroczystościach udział wzięli m.in. wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, senator Anna Maria Anders oraz z-ca prezesa IPN Mateusz Szpytma, weterani II wojny światowej, działacze opozycji antykomunistycznej, generałowie i oficerowie Wojska Polskiego, a także innych służb mundurowych oraz kawalerowie i damy Orderu Orła Białego i orderu Virtuti Militari. Uroczystości towarzyszył koncert historycznych pieśni patriotycznych oraz utworów napisanych współcześnie odnoszących się do walki Polaków o niepodległość w wykonaniu Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka oraz chóru reprezentacyjnego zespołu artystycznego WP.
Marek Sławiński (PAP)
masl/ agz/