Podstawową wiedzę dotyczącą Japonii – geografii, kultury, sztuki, kulinariów, życia codziennego przybliża wystawa „Japońska układanka” otwarta w niedzielę w Muzeum Manggha w Krakowie. „To taka Japonia dla początkujących” - zapowiadają autorzy ekspozycji.
„To przede wszystkim wystawa edukacyjna, ale nie należy przez to rozumieć, że tylko dla dzieci, bo także dorośli znajdą tu coś ciekawego” - powiedziała PAP współautorka wystawy Anna Śmiałek z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. „Opowiadamy trochę o kulturze, trochę o życiu codziennym, pokazujemy przedmioty życia codziennego ale też sztukę, szczególnie drzeworyty” - dodała.
Według niej wystawa otwierana u progu roku szkolnego odpowiada też na zapotrzebowanie grup szkolnych, które w Muzeum Manggha szukają podstawowej wiedzy o Japonii. „Chcieliśmy wyjść od samego początku - być może to sprawi, że ktoś trochę bardziej zainteresuje się Japonią” - zaznaczyła współautorka.
Zwiedzający „Japońską układankę” przechodzą przez dziesięć działów: zaczynają od poznania „suchych” faktów dotyczących geografii, demografii, religii i symboli. Następnie przechodzą do części poświęconych świętom, kuchni i tkaninom, a w dalszej kolejności do świata kaligrafii i japońskiego papieru. Stamtąd udają się do części bardziej „popkulturalnej” prezentującej gry – zarówno tradycyjne, jak i współczesne – oraz komiksy.
W ostatniej części, do której wchodzi się mijając drzewka bonsai i ikebanę, zaprezentowano przestrzeń tradycyjnego japońskiego domu wyłożonego matami tatami, z werandą wychodzącą na kamienny ogród zen. W środku pokazano m.in. zbroje i miecze. Przed wejściem do domu trzeba zdjąć buty.
„W trakcie wizyty zwiedzający będą mogli przymierzyć yukatę, spróbować własnych sił w kaligrafii, pospacerować w skarpetkach po matach tatami i zdobyć komplet pieczątek. Spędzenie na wystawie dłuższej chwili pozwoli wypleść bransoletę metodą kumihimo, zapoznać się z zasadami pałeczkowego savoir vivre’u lub pograć na Playstation” - zapowiada Śmiałek.
Podczas trwania wystawy zaplanowanych jest wiele wydarzeń towarzyszących, między innymi warsztaty kaligrafii, przygotowywania tradycyjnych miniaturowych słodyczy wagashi, odbijania własnych drzeworytów, wiązania chust furoshiki czy tworzenia papierowych laleczek washi ningyo.
Organizatorzy chcą, aby każdego miesiąca odbywały się co najmniej dwa warsztaty. Wystawa potrwa do 7 stycznia przyszłego roku. (PAP)
rgr/ je/