Postać Feliksa Nowowiejskiego zostanie upamiętniona na 22. Festiwalu Kompozytorów Polskich, który odbędzie się w październiku w Bielsku-Białej. Okazją do przypomnienia jego twórczości są przypadające w br. 140. urodziny twórcy – podało Bielskie Centrum Kultury.
Nowowiejskiemu poświęcony będzie koncert finałowy trzydniowego Festiwalu. 7 października melomani usłyszą dzieło, które przyniosło kompozytorowi szczególne uznanie. To oratorium Quo Vadis op. 30 do słów Henryka Sienkiewicza w adaptacji Antonii Jungst w oryginalnej, niemieckiej wersji językowej. Wystąpi orkiestra symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Górecki Chamber Choir.
Dzień wcześniej m.in. kompozycji Nowowiejskiego wysłucha młodzież. Organizatorzy przygotowali specjalny koncert, w którego programie znajdzie się jego Symfonia Organowa op. 9 w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Kameralnej.
Inauguracyjny koncert Festiwalu, 5 października, poświęcony będzie jego patronowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Orkiestra i chór Filharmonii Śląskiej oraz soliści Joanna Woś i Mariusz Godlewski wykonają jego dzieło Sanctus Adalbertus op. 71. Muzyka Góreckiego zabrzmi także w drugim dniu. Na scenie pojawi się orkiestra Aukso, a w programie koncertu znajdą się: Orfeusz i Eurydyka, Trio Concerto oraz I Symfonia.
Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. w Barczewie. Kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. W 1909 r. zamieszkał w Krakowie, gdzie został dyrektorem artystycznym Towarzystwa Muzycznego. Po I wojnie przeniósł się do Poznania, gdzie w 1920 r. został wykładowcą w Państwowym Konserwatorium. Prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą.
Wśród jego najwybitniejszych kompozycji są m.in. marsz Pod sztandarem pokoju, oratoria Powrót syna marnotrawnego i Znalezienie Świętego Krzyża, uwertura Swaty polskie oraz opera Legenda Bałtyku. Największą sławę przyniosło mu oratorium Quo vadis. Po raz pierwszy zostało wykonane w 1907 r. w Usti nad Łabą, a w ostatecznym kształcie dwa lata później w Amsterdamie. Kompozytor zaprezentował je m.in. też w nowojorskiej Carnegie Hall. Nowowiejski zmarł 18 stycznia 1946 r. w Poznaniu.
Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbywa się rokrocznie jesienią. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Bielsku-Białej. Jego poprzednie edycje poświęcone były m.in. muzyce Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera. Zmarły siedem lat temu Górecki przez wiele lat był główną postacią Festiwalu. U schyłku życia w 2010 r., mimo ciężkiej choroby, kompozytor miał jeszcze wpływ na program. Po śmierci Festiwal otrzymał jego imię.
Autor: Marek Szafrański
Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)
szf/ pat/