Koncerty, wystawy, program muzyczno-kabaretowy oraz wykłady i warsztaty związane z żydowską kulturą i tradycją składają się na 5. edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia, który rozpoczął się w środę w Gdańsku.
Jak wyjaśnił dyrektor artystyczny Festiwalu Marek Brand, od pierwszej edycji imprezy jej celem była integracja trójmiejskiego środowiska muzyków, plastyków, dokumentalistów, tancerzy czy aktorów, dla działań których to artystów istotnym tłem jest „kultura żydowska nierozerwalnie związana regionem”.
Jak dodał Brand organizatorzy „starają się zachować proporcje”, więc w programie każdego festiwalu pojawiają się – obok lokalnych, wydarzenia artystyczne z Polski i ze świata.
Wprawdzie oficjalną inaugurację Festiwalu zaplanowano na czwartkowe popołudnie w Nowej Synagodze w Gdańsku, ale pierwsze imprezy składające się na przedsięwzięcie odbyły się już w środę po południu. W gdańskiej Galerii Wnętrz City Meble tego dnia zaplanowano koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu trójmiejskich muzyków jazzowych pt. „Klezmo Jam”, a Jakub Skrzypczak wygłosił wykład pt. „Tajemnice żydowskich nalewek”.
W najbliższych dniach uczestnicy Festiwalu będą mogli posłuchać jeszcze trzech innych koncertów. Dwa z nich wykonają grupy Women Voices & Beat oraz Shofar – trio Mikołaja Trzaski, a trzeci - pt. Akademia Musica Judaica, inspirowany motywami muzyki żydowskiej - studenci i profesorzy Akademii Muzycznej w Gdańsku. W programie Festiwalu znalazł się też program muzyczno-kabaretowy Teatru Zielony Wiatrak pt. „Od Juliana do Mariana”.
Dyrektor artystyczny Festiwalu Marek Brand: Od pierwszej edycji imprezy jej celem była integracja trójmiejskiego środowiska muzyków, plastyków, dokumentalistów, tancerzy czy aktorów, dla działań których to artystów istotnym tłem jest kultura żydowska nierozerwalnie związana regionem. Organizatorzy starają się zachować proporcje, więc w programie każdego festiwalu pojawiają się – obok lokalnych, wydarzenia artystyczne z Polski i ze świata.
W ramach festiwalu obejrzeć będzie też można dwie wystawy. Pierwsza z nich pt. „Dzieci Eretz Izrael” autorstwa Agnieszki Traczewskiej zaprezentuje unikalne zdjęcia-portrety dzieci z ortodoksyjnych rodzin mieszkających w Mea Szearim (Sto Bram) - ortodoksyjnej dzielnicy Jerozolimy. Z kolei Jakub Skrzypczak pokaże ekspozycję pt. „Gdańskie Miniaturki”, na którą złożą się niewielkie prace wykonane ze starych książek, maszynek do mięsa i innych przedmiotów znalezionych przez autora wśród śmieci.
Na festiwal złożą się też wykłady. Dr Agnieszka Żółkiewska opowie o fenomenie żydowskiego humoru, Mieczysław Abramowicz wygłosi odczyt pt. „Dybuk – na pograniczu światów”, a Bella Czarnota-Szwarcman opowie o Betty Abramson – Żydówce, która marzyła, by śpiewać w synagodze i udało jej się to osiągnąć mimo surowych przepisów religii żydowskiej.
W zestawie festiwalowych warsztatów znajdą się m.in. zajęcia muzyczne, kaligraficzne – poświęcone nauce pisania liter hebrajskich, dotyczące kuchni koszernej oraz warsztaty z języka hebrajskiego.
W trakcie imprezy przewidziano też spotkania z pisarzami: autorem książki „Opowieść o Szmuelu Jozefie Agnonie” - Piotrem Pazińskim oraz Jakubem Skrzypczakiem - autorem pozycji „Perek Szira – W ogródku u Pana Boga”. Zaplanowano też premierową próbę czytaną dramatu „Najlepsze przyjaciółki” Anat Gov w tłumaczeniu Agnieszki Olek.
Festiwalowe imprezy odbywać się będą m.in. w Nowej Synagodze (ul. Partyzantów 7), Galerii Wnętrz City Meble (Al. Grunwaldzka 211) oraz Bibliotece Manhattan (Al. Grunwaldzka 82).
Pełen program imprezy można znaleźć na stronie http://zblizeniafestiwal.org.
Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia odbędzie się w Gdańsku już po raz piaty. Organizatorem imprezy jest Fundacja Kultury Zbliżenia, która pozyskała na ten cel m.in. grant w konkursie ogłoszonym przez gdański samorząd. Projekt uzyskał też dofinansowanie ze środków organizacji Taube Philantropies i American Jewish Distributtion Committee. (PAP)
aks/ itm/