45 polskich i zagranicznych fundacji, które pomagają potrzebującym, będzie prezentować swoją działalność na Targach Dobroczynności organizowanych po raz pierwszy w Krakowie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja o budowaniu dialogu w podzielonym świecie.
Targi Dobroczynności Veritatis Splendor potrwają od najbliższego czwartku do niedzieli.
Na krakowskich Plantach w pobliżu Teatru im. J. Słowackiego powstanie "miasteczko", w którym 45 organizacji, stowarzyszeń i fundacji będzie prezentować to, co robi dla innych. Będą wśród nich m.in. Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna, Fundacja Brata Alberta, Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko", Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Armia Zbawienia, CYNESA - Catholic Youth Network for Environmental Sustainability in Africa, New Hope Organization, Rycerze Kolumba.
Targi mają promować dobroczynność oraz Międzynarodową Nagrodę im. Jana Pawła II Veritatis Spelndor, którą w maju zeszłego roku ustanowiło województwo małopolskie.
"Ideą Nagrody Veritatis Spelndor jest dialog pomiędzy ludźmi, narodami, grupami społecznymi. Idea, którą zostawił nam w dziedzictwie Jan Paweł II. Nagroda jest przyznawana co dwa lata, postanowiliśmy, że w międzyczasie w Małopolsce będzie się odbywała konferencja, na którą z całego świata zapraszamy ludzi, którzy do dialogu międzynarodowego, międzykulturowego wnoszą największe wartości, a towarzyszyć jej będą Targi Dobroczynności z udziałem tych, którzy niosą dobro" - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek województwa Jacek Krupa.
Pierwszą laureatką nagrody została siostra Rosemary Nyirumbe z Ugandy, należąca do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa. Zakonnica prowadzi w Ugandzie szkołę, w której pomaga ofiarom wojny i Armii Bożego Oporu, która jest oskarżana m.in. o porywanie i wykorzystywanie dzieci oraz kobiet.
Nagroda wynosi 100 tys. dolarów. Jak mówiła w poniedziałek przewodnicząca małopolskiego sejmiku Urszula Nowogórska, dzięki niej siostra Nyirumbe może kontynuować opiekę nad młodymi kobietami, dając im poczucie bezpieczeństwa i pozwalając zdobyć wykształcenie i zawód. "To największa, ponadczasowa wartość" – powiedziała Nowogórska, podkreślając, że Nagroda Veritatis Splendor została stworzona z myśla o osobach, które działają niestereotypowo i ponad podziałami.
"Targi Dobroczynności dają szansę, żeby Kraków i Małopolska stały się stolicą dobroczynności. Mamy wszystkie atuty w ręce: wielkiego misjonarza dobroczynności, jakim był Jan Paweł II, sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz nagrodę i pomysł, który próbujemy w tej chwili zrealizować" - mówił członek zarządu województwa Leszek Zegzda. "Na targach nie będziemy niczego kupować ani sprzedawać. Chodzi o targi w znaczeniu prezentacji tego, co te organizacje przez swoją codzienną działalność czynią" – podkreślił.
Targi Dobroczynności będą organizowane co dwa lata. Pierwszej edycji towarzyszyć będzie kilka wydarzeń. Podczas konferencji o sztuce budowania dialogu w podzielonym świecie, która odbędzie się w piątek w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, głos zabiorą m.in. były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Peter Turkson, reżyser Krzysztof Zanussi, była premier i ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, s. Rosemary Nyirumbe i włoski polityk Rocco Buttiglione.
W sobotę w Wadowicach odbędzie się Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor - każda opłata wnoszona przy zgłoszeniu będzie cegiełką na cele charytatywne. W ramach Targów zaplanowano także koncerty zespołów Golec uOrkiestra, Trebunie-Tutki oraz rapera L.U.C.
"Mam nadzieję, że Targi Dobroczynności będą miejscem, w którym będzie można zobaczyć, jak mądrze pomagać, bo pomaganie nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Zobaczymy, że można pomagać na różne sposoby, a dobroczynność jest w nas wpisana niezależnie od tego, jaką religię wyznajemy, gdzie mieszkamy i co w życiu robimy. Można robić dobre rzeczy mimo różnych motywacji. To też dobry moment, żeby pokazać osoby, które pomagają, ale pozostają w cieniu" – mówiła w poniedziałek albertynka s. Teresa Pawlak.
Organizatorami Targów Dobroczynności Veritatis Splendor jest województwo małopolskie, a realizuje je Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jan Pawła II.
Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)
wos/ karo/