176 obiektów z terenu Otwocka, głównie wille typu świdermajer, zostało włączonych do wojewódzkiej ewidencji zabytków - poinformowała w środę wiceminister kultury Magdalena Gawin. Włączenie ma na celu ochronę poprzez uniemożliwienie rozbiórki i niewłaściwej rozbudowy budynków.
Obiekty włączone do wojewódzkiej ewidencji do głównie drewniane wille typu świdermajer, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku, charakteryzujące się ażurowymi zdobieniami werand i ganków, szpiczastymi zwieńczeniami dachów i bogatą dekoracją. Ponadto w zbiorze znalazły się pensjonaty, murowane kamieniczki oraz modernistyczne wille.
"Uważam, że te obiekty powinny być chronione. Będę podejmował bardzo intensywne działania, żeby je chronić, będę przeciwstawiał się rozbiórkom, a także będę starał się nie tylko dofinansowywać prace prowadzone w tych obiektach, ale też popierać dofinansowanie prac konserwatorskich w obiektach drewnianych" - zadeklarował podczas wspólnej konferencji prasowej z wiceminister kultury mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.
Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powiedział, że współpracuje z wiceminister Gawin, ponieważ stara się i bardzo mu zależy na tym, żeby "zabytki, miejsca, które są historią Polski, były w odpowiedni, godny sposób zabezpieczone, utrzymywane i żebyśmy mogli mówić, że to jest wspólne zadanie".
Magdalena Gawin: Otwock jest miastem szczególnym, które miało swój charakter, słynęło z pensjonatów, które były budowane w swoim niepowtarzalnym stylu. Dobrze byłoby, gdyby przynajmniej w swojej jakiejś części odzyskał ten przedwojenny charakter, żeby był znowu letniskiem, miejscem wypadowym dla mieszkańców stolicy i sądzę, że tutaj możemy pogodzić zarówno ochronę zabytków, jak i też pewne funkcje, które przyniosą nam fundusze na utrzymanie tych obiektów.
Jak dodał, wraz z mazowieckim konserwatorem zabytków jest "w objeździe całego Mazowsza". "Złożyłem deklarację, że odwiedzę każdą diecezję, dlatego że tam bardzo dużo jest tych zabytków i to lepiej się odbywa na miejscu, kiedy się widzi, rozmawia, a nie tylko i wyłącznie przegląda periodyki czy książki, nawet najbardziej dobrych autorów" - zaznaczył Sipiera.
"Bardzo liczę na to, że rok 2018 nie tylko będzie fantastycznym rokiem 100-lecia niepodległości, ale również dla Mazowsza będzie to lepszy rok dla zabytków, z czego się osobiście będę cieszył" - podkreślił wojewoda.
Wiceminister kultury zwróciła uwagę, że Otwock jest miastem szczególnym, które miało swój charakter, słynęło z pensjonatów, które były budowane w swoim niepowtarzalnym stylu.
"Wydaje mi się, że w całej Polsce bardzo wzrasta turystyka, coraz częściej przyjeżdżają do nas goście z zagranicy, ale także Polacy po prostu podróżują po Polsce, dobrze byłoby, gdyby Otwock przynajmniej w swojej jakiejś części odzyskał ten przedwojenny charakter, żeby był znowu letniskiem, miejscem wypadowym dla mieszkańców Warszawy i sądzę, że tutaj możemy pogodzić zarówno ochronę zabytków, jak i też pewne funkcje, które przyniosą nam fundusze na utrzymanie tych obiektów" - podkreśliła Gawin.
Poinformowała, że 176 obiektów z terenu Otwocka, głównie wille typu świdermajer, zostało włączonych do wojewódzkiej ewidencji zabytków, co ma na celu ich ochronę poprzez uniemożliwienie rozbiórki czy niewłaściwej rozbudowy budynków.
Umieszczenie obiektów w wojewódzkiej ewidencji zabytków zobowiązuje samorząd do jednoczesnego włączenia obiektów do gminnej ewidencji. Zgodnie z Ustawą prawo budowlane oznacza to, że pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. (PAP)
ksi/ itm/