Prace 33 artystów z całego świata, powstałe w drugiej połowie XX i w XXI wieku będą eksponowane na wystawie "Utrata równowagi” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie od soboty.
Wystawa grupowa "Utrata równowagi" powstała w wyniku przedsięwzięcia artystyczno-badawczego Dizziness – A Resource, realizowanego od 2014 r. przez Ruth Anderwald i Leonharda Gronda w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, we współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu w Grazu.
"Ekspozycja jest elementem projektu, jest próbą przemyślenia poprzez format wystawy takich tematów jak utrata równowagi, niepewność, chwiejność, sytuacja kryzysu" - powiedział PAP dyrektor programowy CSW Jarosław Lubiak. "Żyjemy w świecie, który stracił równowagę i do tej sytuacji odnoszą się artyści w swoich pracach" - zaznaczył.
Według kuratorów można wyróżnić trzy części wystawy: prace prezentowane w pierwszej części odnoszą się do "wprowadzenia, wejścia w stan rozchwiania"; w drugiej - opisują to, co się dzieje w samym środku kryzysu i w trzeciej mówią o możliwych drogach wyjścia czy też powrotu do utraconego stanu równowagi.
Niemieckie słowo "Taumel", które znalazło się w tytule austriackiej odsłony wystawy, oznacza ruch - "zataczanie". "Bardzo ciekawe są propozycje artystów, którzy starają się diagnozować w swoich pracach sytuację kryzysu. Prezentowane dzieła sugerują, że jeśli człowiek doświadcza utraty równowagi, to nie powinien się zatrzymywać, lecz pozostając w ruchu znaleźć metodę wyjścia. A jest to tylko jedno z zaskakujących odkryć, które można dokonać na wystawie" - wyjaśnił dyr. Lubiak.
Według niego w sposób symboliczny idee całej wystawy oddaje praca - instalacja "Sztuczna mgła" Ann Veroniki Janssens. W osobnej, zamkniętej przestrzeni wypełnionej tumanem mgły widz poddany zostaje uczuciu niepewności, zagubienia, dezorientacji. "Wystawa +Utrata równowagi+ może zatem i w sensie dosłownym przyprawić o zawrót głowy" - powiedział Lubiak.
Na wystawie zgromadzono prace trzydziestu trzech artystów z całego świata, powstałe w drugiej połowie XX i w XXI w. Artyści wypowiadają się poprzez rozmaite media: najwięcej jest filmów, ale są też instalacje, rzeźby, malarstwo, grafika.
Artyści biorący udział w wystawie to: Bas Jan Ader, Marc Adrian, Ruth Anderwald i Leonhard Grond, Norbert Delman, Teboho Edkins, Olafur Eliasson, Robert Filliou, Oliver Hangl, Cameron Jamie, Ann Veronica Janssens, Anna Jermolaewa, Joachim Koester, Viktor Landstrom i Sebastian Wahlforss, Michael Landy, Henri Michaux, Jonathan Monk i Ariel Schlesinger, Laurel Nakadate, Bruce Nauman, Trevor Paglen, Philippe Parreno, Helga Philipp, Józef Robakowski, Oliver Ressler i Dario Azzellini, Ben Russell, Esther Stocker, Superflex, Catherine Yass, Antoinette Zwirchmayr.
Kuratorami wystawy są: Ruth Anderwald, Katrin Bucher Trantow, Leonhard Grond oraz Michał Grzegorzek. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności od soboty 16 września do 7 stycznia 2018 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Autorka: Anna Bernat
Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)
abe/ pat/